Na podstawie wszelkich dostępnych mi informacji i tego, jak zaprogramowany jest nasz gatunek, twierdzę, że nasza dieta powinna składać się z dwóch składników – warzyw i mięsa. Trudno jednke definitywnie powiedzieć jaki był udział tych składników. Uśredniając, można przyjąć stosunek ilościowy bliski 2:1. 

Rośliny dostarczają człowiekowi niesamowitych ilość przeciwutleniaczy, głównie polifenoli, oraz cennego błonnika. Dodatkowo to umiarkowane źródło cukru (oprócz owoców, które mają go za dużo). Mięso to źródło białka i tłuszczu (nasyconego i nienasyconego) – kolejnych ważnych składników diety. Do tego to prawdziwe i obfite źródło aminokwasów, niezbędnych chociażby do pracy mózgu.


Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. Twój sen wpływa na Twój dzień. Znasz przecież ogromny wpływ, jaki ma stres na Twój organizm.

Chcesz dowiedzieć się szczegółów? Napiszę, jak wielką rolę odgrywa dieta i styl życia.

Co więcej, dowiesz się jak utrzymać sprawność, zdrowie i zadbać w ten sposób o przyszłość. Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia.


Ważne są warzywa, ale nie same

Najważniejszym argumentem przemawiającym za takim składem diety jest genetyka, paleontologia i archeologia. Wg badań właśnie taka dieta stanowiła napęd rozwojowy naszego gatunku. Było to ok. 100 000 lat temu (różne źródła podają nieco inne daty).

Ludzie gromadzili się w plemiona zbieracko-łowieckie. Już sama nazwa wskazuje, co jedli. Warzywa, które zebrali „na trawniku”, nieliczne nasiona, czasem owoce i mięso zwierząt, które upolowali. Od czasu do czasu złowili ryby, w zależności od dostępu do rzek lub morza.

Warzywa to przeciwutleniacze

Co ważne, raczej jedli to wszystko na surowo, co najwyżej piekli nad ogniskiem. Nie smażyli kotletów. To właśnie smażone mięso (nie samo mięso w sobie) jest rakotwórcze. Wszelkie dobrodziejstwa warzyw też są tracone podczas ich smażenia lub pieczenia.

Zauważmy, co było w diecie człowieka pierwotnego i co oznacza dla zdrowia. Warzywa to przeciwutleniacze i błonnik oraz minerały. Stanowią obronę przed szkodliwym i stale nam zagrażającym stresem oksydacyjnym. Ten ostatni towarzyszy przemianom energetycznym w każdej komórce człowieka, więc jest czymś naturalnym i powszechnym. Jedynie warzywa pomagają z niem walczyć.

Ten ostatni towarzyszy przemianom energetycznym w każdej komórce człowieka, więc jest czymś naturalnym i powszechnym. Jedynie warzywa pomagają z niem walczyć. Muszą być składnikiem każdego dania.

Warzywa nie stanowią znacznego źródła białka , które stanowi ułamek tego, co można uzyskać z mięsa. Wyjątkiem są tu tzw. warzywa strączkowe, o których później, bo stanowią szczególny przepadek. W warzywach brak też zauważalnych ilości tłuszczu, w tym niezbędnych NNKT. Jest za to cukier – glukoza i fruktoza, czasami sacharoza i skrobia.

Cukru jest dużo więcej w owocach. Lecz poza tym to pektyny i inne frakcje zaliczane do błonnika. Z tego względu owoce są zdrowe. Pamiętajmy jednak, że dzisiejsze owoce nijak się nie mają do tych prehistorycznych. Są dużo bardziej soczyste, dużo mniej w nich błonnika, więcej niezdrowego cukru. Mało wartości takich jak witaminy. Z uwagi na dużą (w porównaniu do dawnych czasów) ilość cukru, a małą błonnika, nie są już tak zdrowe.

Nasiona, pestki i orzechy to źródło białka i tłuszczu. Zrównoważone źródło tłuszczu, również tego nienasyconego, szczególnie omega-3. Poza tym są to zarodki, z których ma powstać roślina. Z tego względu muszą zawierać sporo różnych wartości odżywczych, z których warto skorzystać. Warto szczególnie zwrócić uwagę na orzechy.

Dziś powszechnie używamy oleju z różnych nasion. Zastępuje to jedzenie dużych ilości słonecznika itp. Pamiętać tylko trzeba by na nich nie smażyć! Oleje nie służą do smażenia, powinny być świeże, tłoczone mechanicznie, najlepiej na zimno, nierektyfikowane. Służą wyłącznie do polewania sałatek!

Jeśli chodzi o strączkowe, to też są nasiona. Należą do nich: bób, przeróżne gatunki fasoli, groszek, ciecierzyca, soczewica, soja, orzeszki ziemne (!). Dostarczają dużych ilości białka, a w tym aminokwasów, nierzadko dorównując mięsu. Pamiętać należy, że wśród tego białka są lektyny.

Trzeba jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Długie moczenie i gotowanie jest niezbędne. Nie ma wtedy co liczyć na jakiekolwiek inne składniki poza białkiem. Witaminy byłe tam, ale już nie ma. Nie mają też innych wartości, które posiada mięso.

Czemu taka potrzeba? Białko zawarte w roślinach strączkowych nie jest zdrowe. Należy do tzw. lektyn. Substancje te oporne są na trawienie i z tego względu mogą trafić poprzez nieszczelne jelito do organizmu. Poza tym, że są trujące (spotykane były zatrucia fasolą po złym gotowaniu), wywołują stany zapalne, zlepiają komórki (np. erytrocyty krwi), mogą wywołać przerost narządów i krwotoki.

Z tego względu absolutnie nie jedz tych roślin na surowo! Oczywiście, pewne są bardziej niebezpieczne niż inne, lecz jako zasadę stosuj to przed jedzeniem strączkowych; należy:

• Moczyć w zimnej wodzie całą noc

• Gotować przez kwadrans w świeżej wodzie, na dużym ogniu bez przykrycia

• Następnie gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż do uzyskania miękkości

Oczywiście wodę po gotowaniu i moczeniu od razu wylej. To w niej znajdują się szkodliwe białka. Uzyskane nasiona nie mają już w sobie tyle białka co wcześniej, lecz są bezpieczne. Nie ma co liczyć jednak na obecność witamin. Większość z nich uległa zniszczeniu w gotowaniu.

Z jakiego powodu jeść mięso?

Mięso to genialne źródło białka (czyli aminokwasów) i tłuszczu. Szczególnie wartościowe jest tu mięso wołowe. Daje największe ilości większości aminokwasów. Mięso to źródło hemu i witamin z grupy B. Najważniejsza witamina to kobalamina, której próżno szukać w roślinach.

Przy tym dostarcza zrównoważone ilości tłuszczu – tzn. niedużo nasyconego, ale też nienasycony, w szczególności kwas linolenowy omega-3. Dużo większe ilości tłuszczu daje mięso kurczaka. Przy tym obecne tu są kwasy tłuszczowe EPA i DHA, należące do NNKT omega-3. Dziczyzna oznacza jeszcze lepszy profil tłuszczowy.

Mięso to białko i tłuszcz

Oczywiście warto zwrócić uwagę na ryby, ze względu na dość duże ilości białka oraz tłuszczu. Trzeba tylko pamiętać, że tłuszcz omega-3 tam zawarty nie może być poddany działaniu temperatury. Tylko wtedy jest na prawdę zdrowy. Nie ma więc mowy o smażeniu ryb. Nawet pieczenie jest niekorzystne, dlatego musi być stosowane z rozwagą.

Poza tym genialnym źródłem prawie wszystkiego (oprócz witaminy C) jest jajko, a szczególnie żółtko. Również pamiętaj, by go nie smażyć lub nie przegotować. Szczególnie wrażliwe jest żółtko. Najlepiej jest przyrządzać jajko na miękko.


Masz wpływ na swoje zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia.

Wokół siebie widzisz ludzi z łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami?

Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Z pewnością w swoim otoczeniu masz takie osoby. Czy tak musi być?

Dowiedz się jak temu zapobiec!


Podsumowanie:

  • Warzywa to dobre źródło wody, minerałów, witamin, przeciwutleniaczy i błonnika
  • Mięso to źródło dużej ilości ważnych aminokwasów i tłuszczu, w tym omega-3

Literatura:

Food Composition Databases (2018). Available at: https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list (Accessed: 23 September 2018).

S. Boyd Eaton, & Melvin Konner. (1985). Paleolithic Nutrition. A consideration of its nature and current implications. The New England Journal of Medicine, 312(5).

Vasconcelos, I. M. and Oliveira, J. T. A. (2004) ‘Antinutritional properties of plant lectins’, Toxicon. doi: 10.1016/j.toxicon.2004.05.005.

Rodhouse, J. C. et al. (1990) ‘Red kidney bean poisoning in the UK: An analysis of 50 suspected incidents between 1976 and 1989’, Epidemiology and Infection. doi: 10.1017/S095026880004810X.

Co myślisz? Zostaw komentarz poniżej!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s