Dlaczego nie same warzywa i owoce?

Warzywa nie stanowią znaczącego źródła białka, którego jest znacznie mniej niż to, co można uzyskać z mięsa. Wyjątkiem są tu tzw. warzywa strączkowe, o których później, bo stanowią szczególny przepadek. W warzywach brak też zauważalnych ilości tłuszczu, w tym niezbędnych NNKT. Jest za to cukier – glukoza i fruktoza, czasami sacharoza i skrobia.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Cukru jest dużo więcej w owocach. Lecz poza tym to pektyny i inne frakcje zaliczane do błonnika. Ponieważ taki błonnik wykazuje wiele pozytywnych właściwości, z tego względu owoce są zdrowe.

Pamiętajmy jednak, że dzisiejsze owoce nijak się nie mają do tych prehistorycznych. Są dużo bardziej soczyste, dużo mniej w nich błonnika, więcej za to niezdrowego cukru. Mało wartości takich jak witaminy. Z uwagi na dużą (w porównaniu do dawnych czasów) ilość cukru, a małą błonnika, nie są już tak zdrowe.

Nasiona, pestki i orzechy to źródło białka i tłuszczu. Zrównoważone źródło tłuszczu, również tego nienasyconego, szczególnie omega-3, to charakterystyka przede wszystkim orzechów. Poza tym cenione są zarodki, z których przecież ma powstać roślina. Z tego względu muszą zawierać sporo różnych wartości odżywczych, z których warto skorzystać. Warto szczególnie zwrócić uwagę na orzechy.

Dziś powszechnie używamy oleju z różnych nasion. Zastępuje to jedzenie dużych ilości słonecznika itp. Pamiętać tylko trzeba by na nich nie smażyć! Oleje nie służą do smażenia, powinny być świeże, tłoczone mechanicznie, najlepiej na zimno, nierektyfikowane. Służą wyłącznie do polewania sałatek!

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: