Warzywa strączkowe to miecz obosieczny

Jeśli chodzi o strączkowe, to też są nasiona. Należą do nich: bób, przeróżne gatunki fasoli, groszek, ciecierzyca, soczewica, soja, orzeszki ziemne (!). Dostarczają dużych ilości białka, a w tym aminokwasów, nierzadko dorównując mięsu. Pamiętać należy, że wśród tego białka są lektyny.

Z tego powodu należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa, by się ich pozbyć. Długie moczenie i gotowanie jest niezbędne. Nie ma wtedy co liczyć na jakiekolwiek inne składniki poza białkiem. Większość witamin jest wrażliwa na temperaturę, więc gotowanie je niszczy.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, tak jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne i trwałe? Co więcej, nawet większe niż dotąd.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale pozytywnie na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm, a zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Białko zawarte w roślinach strączkowych nie jest zdrowe. Należy do wspomnianych już lektyn. Substancje te oporne są na trawienie i z tego względu mogą trafić poprzez nieszczelne jelito do organizmu. Poza tym, że są trujące (spotykane były zatrucia fasolą po złym gotowaniu), wywołują stany zapalne, zlepiają komórki (np. erytrocyty krwi), mogą wywołać przerost narządów i krwotoki.

Z tego względu absolutnie nie jedz tych roślin na surowo! Oczywiście, pewne są bardziej niebezpieczne niż inne, lecz jako zasadę przed jedzeniem strączkowych należy:

• Moczyć je w zimnej wodzie całą noc

• Gotować przez kwadrans w świeżej wodzie, na dużym ogniu bez przykrycia

• Następnie gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż do uzyskania miękkości

Oczywiście wodę po gotowaniu i moczeniu od razu wylej. To w niej znajdują się szkodliwe białka. Uzyskane nasiona nie mają już w sobie tyle białka co wcześniej, lecz są bezpieczne. Nie można liczyć jednak na obecność witamin i przeciwutleniaczy. Większość z nich uległa zniszczeniu w gotowaniu.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: