Z jakiego powodu jeść mięso?

Mięso to genialne źródło białka (czyli aminokwasów) i tłuszczu. Szczególnie wartościowe jest tu mięso wołowe. Daje największe ilości większości aminokwasów. Mięso to też źródło hemu i witamin z grupy B. Najważniejsza witamina to kobalamina (B12), której próżno szukać w roślinach.

Mięso dostarcza zrównoważone ilości tłuszczu – tzn. niedużo nasyconego, ale też nienasycony, w szczególności kwas linolenowy omega-3. Niestety, jeśli chodzi o właściwe ilości tłuszczu, to są one tylko w mięsie z dziczyzny. Dużo większe ilości tłuszczu daje mięso kurczaka i innych hodowlanych zwierząt.

Wszystkie rodzaje mięsa cechują się zawartością tzw. preformowanych kwasy tłuszczowe EPA i DHA, należące do NNKT omega-3. Taki rodzaj tłuszczu jest szczególnie ważny dla mózgu. Razem z cholesterolem, tłuszcz preformowany jest bardzo ważny dla rozwijającego się mózgu dziecka.

Mięso to przede wszystkim białko i tłuszcz

Oczywiście warto zwrócić uwagę na ryby, ze względu na dość duże ilości białka oraz tłuszczu. Trzeba tylko pamiętać, że tłuszcz omega-3 tam zawarty nie może być poddany działaniu temperatury. Tylko wtedy jest na prawdę zdrowy. Nie ma więc mowy o smażeniu ryb. Nawet pieczenie jest niekorzystne, dlatego musi być stosowane z rozwagą.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Poza tym genialnym źródłem prawie wszystkiego (oprócz tak ważnej dla człowieka witaminy C) jest jajko, a szczególnie żółtko. Jego smażenie, tak jak w przypadku warzyw i mięsa, przynosi szkodę. Szczególnie wrażliwe na temperaturę jest żółtko. Najlepiej jest więc przyrządzać jajko na miękko.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: