Nowotwory | Efekt Warburga

Większość swojego życia Otto Warburg badał metabolizm nowotworów. Wtedy jeszcze panowało, słuszne zresztą przekonanie, że wszystkie nowotwory mają cechy wspólne. Jedną z takich cech jest charakterystyczny dla wszystkich nowotworów tzw. efekt Warburga.

Komórka nowotworowa spala glukozę w procesie tlenowym, równocześnie z procesem beztlenowym

Jest to tzw. efekt Warburga

Efekt Warburga ma 100 lat

W latach 20-tych wieku XX Otto Warburg odkrył podstawową cechę komórki nowotworowej. Swoje badania przeprowadził na nowotworze wątroby szczura laboratoryjnego i ekstrapolował na inne nowotwory. Jego spostrzeżenie okazało się typową cechą tego typu nieprawidłowych komórek.

Metabolizm cukrowy komórki może zajść tlenowo lub beztlenowo. Pierwszym etapem spalania glukozy zawsze jest glikoliza. Efektem tego procesu jest pirogronian, a przebiega on bez udziału tlenu. Następnie komórka „podejmuje decyzję” uzależnioną od ilości tlenu w otoczeniu.

W przypadku braku tlenu pirogronian jest dalej beztlenowo przetwarzany do mleczanu, czego efektem jest kwaśny produkt, kwas mlekowy. Nazywane jest to fermentacją mlekową. Zachodzi np. w mięśniach podczas intensywnego i długiego wysiłku. Krew nie nadąża wtedy z „dostawami” nowego tlenu do mięśni.


Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. Dieta bezpośrednio wpływa na Twój organizm. To, czy zjesz gruszkę, czy pizzę, decyduje nierzadko o zdrowiu lub chorobie.

To samo można powiedzieć o stylu życia. Twój sen, jego długość, moment zaśnięcia, ma wpływ na to, jak czujesz się kolejnego dnia.

Znasz zapewne ogromny wpływ, jaki ma stres na Twój organizm. Wiele chorób ma takie podłoże. Wystarczy wymienić problemy z jelitami objawiające się problemami funkcjonalnymi i stanami zapalnymi.

Z mojego newslettera dowiesz się jak utrzymać sprawność, zdrowie i zadbać w ten sposób o przyszłość. Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia dostępny po kliknięciu w przycisk poniżej.

Zadecyduj już dziś o swojej przyszłości


W warunkach tlenowych może zajść dużo bardziej wydajny proces oddychania tlenowego, który zachodzi w mitochondrium. Dalsze spalanie pirogronianu i uzyskanie energii w procesie tlenowym zwane jest fosforylacją oksydacyjną. Efektem tego procesu jest dużo więcej energii, zmagazynowanej w ATP, niż z samej tylko glikolizy zakończonej fermentacją, przeprowadzonej poza mitochondrium.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s