Komórka nowotworowa spala glukozę w procesie tlenowym, równocześnie z procesem beztlenowym

Jest to tzw. efekt Warburga

Efekt Warburga ma 100 lat

W latach 20-tych wieku XX Otto Warburg odkrył podstawową cechę komórki nowotworowej. Swoje badania przeprowadził na nowotworze wątroby szczura laboratoryjnego i ekstrapolował na inne nowotwory. Jego spostrzeżenie okazało się typową cechą tego typu nieprawidłowych komórek.

Metabolizm cukrowy komórki może zajść tlenowo lub beztlenowo. Pierwszym etapem spalania glukozy zawsze jest glikoliza. Efektem tego procesu jest pirogronian, a przebiega on bez udziału tlenu. Następnie komórka „podejmuje decyzję” uzależnioną od ilości tlenu w otoczeniu.

W przypadku braku tlenu pirogronian jest dalej beztlenowo przetwarzany do mleczanu, czego efektem jest kwaśny produkt, kwas mlekowy. Nazywane jest to fermentacją mlekową. Zachodzi np. w mięśniach podczas intensywnego i długiego wysiłku. Krew nie nadąża wtedy z „dostawami” nowego tlenu do mięśni.

Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. To, czy zjesz gruszkę, czy pizzę, decyduje nierzadko o zdrowiu lub chorobie.

To samo można powiedzieć o stylu życia. Twój sen, jego długość, moment zaśnięcia, Twoja reakcja na emocje, wszystko to ma wpływ na organizm i zdrowie.

Z mojego newslettera dowiesz się jak utrzymać sprawność, świeży umysł, silny organizm i zadbać w ten sposób o przyszłość. Co więcej, razem opracujemy sposoby na to, by przełożyć tę wiedzę na praktykę.

Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia dostępny po kliknięciu w przycisk poniżej.


W warunkach tlenowych może zajść dużo bardziej wydajny proces oddychania tlenowego, który zachodzi w mitochondrium. Dalsze spalanie pirogronianu i uzyskanie energii w procesie tlenowym zwane jest fosforylacją oksydacyjną. Efektem tego procesu jest dużo więcej energii, zmagazynowanej w ATP, niż z samej tylko glikolizy zakończonej fermentacją, przeprowadzonej poza mitochondrium.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: