Zdrowa komórka spala tlenowo lub beztlenowo

Oba procesy nie mogą zajść równocześnie w prawidłowej komórce. Opisuje to efekt Pasteura, mówiący, że komórka w warunkach beztlenowych prowadzi fermentację, ale gdy ilość tlenu wzrośnie dostatecznie, przeprowadza spalanie tlenowe. Efekt ten opisany został dla drożdży, ale dotyczy wszystkich komórek zdolnych do procesów tlenowych.

Cechą nowotworów, którą opisał Warburg jest przeprowadzanie obu procesów równocześnie. Ma miejsce zarówno fermentacja, jak i oddychanie tlenowe.

Nazwać to można też odwróceniem efektu Pasteura. Dokładniej mówiąc chodzi tu o zajście glikolizy, a następnie jednoczesne zajście beztlenowej fermentacji w cytozolu oraz tlenowego oddychania w mitochondrium.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Komórki nowotworowe, które wykazują taki efekt są bardzo „zachłanne”. Wynika to z tego, że potrzebują energii do działania, której nie mogą inaczej uzyskać. Proces spalania glukozy w komórce nowotworowej jest „upośledzony”, mało wydajny. W ramach podniesienia ilości uzyskiwanej energii, komórka taka dąży do zwiększonego pobierania glukozy i jej spalania.

Na tym zjawisku opiera się zresztą, używana powszechnie i uznawana za najlepszą, metoda wykrywania nowotworów zwana FDG-PET. Opiera się na wykrywaniu zwiększonego pobierania radioaktywnego znacznika przez komórki. Znacznik ten jest analogiem glukozy, czyli funkcjonuje tak jak ona w komórce.Zwiększone zużycie znacznika oznacza nieprawidłowe komórki.

Komórka nowotworowa jest „upośledzona”

Oczywiście od 100 lat od ogłoszenia efektu Warburga badania trwają i zidentyfikowano, jak dokładnie komórka podejmuje ową decyzję co do spalania glukozy. Wydaje się, że rolę regulatora pełni tutaj przede wszystkim czynnik HIF (ang. Hypoxia Induced Factor, Czynnik Indukowany Hipoksją, pełniący rolę podczas niedotlenienia).

W warunkach tlenowych zaczyna funkcjonować mitochondrium. Mitochondrium służy właściwie wyłącznie po to, by uzyskiwać energię z fosforylacji oksydacyjnej. Jest to istotne, bo uzyskana energie jest wielokrotnie większa niż ta, otrzymywana beztlenowo.

By tego dokonać, funkcjonuje tu tzw. cykl kwasów trójkarboksylowych, in. cykl kwasu cytrynowego, cykl Krebsa. Metabolity tego procesu pojawiają się w wyniku funkcjonowania spalania tlenowego w mitochondrium. Jednocześnie ich pojawienie się skutkuje w kaskadzie reakcji, czego efektem jest zmniejszenie poziomu czynnika HIF. Obecność tlenu zmniejsza poziom HIF, a to z kolei powoduje dezaktywację fermentacji.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


I odwrotnie, w komórce nowotworowej HIF jest stale na wysokim poziomie. Wynika to oczywiście z szeregu mutacji w mitochondrium. Komórka „sztucznie” uważa, że nie ma tlenu i aktywowana jest niepotrzebnie fermentacja. Rezultat jest taki, że komórka nowotworowa zużywa więcej glukozy, ponieważ szlak glikolizy jest nadaktywny. Jego produkt – pirogronian, jest dalej przetwarzany zarówno w fermentacji, jak i w oddychaniu tlenowym.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: