Tłuszcz jest potrzebny, ale jaki?

Dzikie zwierzęta nie są utuczone tak, jak to jest ze zwierzętami hodowanymi. Są w ciągłym ruchu, a dostęp do pożywienia nie jest ciągły i obfity. Prawdopodobnie właśnie z tych przyczyn ich mięso nie jest tłuste. Zawartość tłuszczu u tych zwierząt nigdy nie przekracza 30% i zazwyczaj mieści się w granicach 20-25%. Co ciekawe, właśnie takie są wytyczne większości organizacji, które rekomendują skład zalecanej diety.

Jeśli chodzi o ilość kwasów wielonienasyconych z rodzaju omega-3 i omega-6, też jest inaczej. Mięso zwierząt dzikich ma mniej tłuszczu, ale za to proporcjonalnie więcej PUFA. Jeszcze bardziej znacząca jest proporcja omega-6/omega-3.

Obecna dieta obfituje w kwasy omega-6, lecz ilość omega-3 jest mała. Stosunek omega-6:omega-3 wynosi 25:1. Dieta przodków paleolitycznych obfitowała w omega-3, co przekłada się na proporcję bliższą 1:1, Ponieważ to właśnie mięso jest głównym źródłem tłuszczu, to ono jest odpowiedzialne za tą sytuację.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Warto przy tym zwrócić uwagę na jeden fakt. Dotyczy on zjawiska zwanego stresem oksydacyjnym. Na ten czynnik ma wpływ tlen i temperatura. Im większa temperatura i dostęp do tlenu, tym większy stres oksydacyjny. Szczególnie podatne na niego są tłuszcze zawierające podwójne wiązanie chemiczne. Są to zatem kwasy tłuszczowe PUFA, wymienione omega-6 i omega-3 oraz cholesterol.

Najbardziej radykalna obróbka termiczna pożywienia następuje podczas smażenia. Oczywiście to nie wyczerpuje tematu, ale wskazuje na konieczność pewnych działań. Jeśli zależy nam na zdrowiu, należy zjadać mięso z dzikiej zwierzyny, ze względu na korzystny stosunek PUFA. Warto też zjadać ryby, które też słyną z tego samego. Jednocześnie jednak należy zrezygnować ze smażenia. W innym wypadku to, co zdrowe, może się okazać bardzo szkodliwe, bo utlenione.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: