Duża ilość cholesterolu to norma

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik. Jest nim cholesterol, związek chemiczny o strukturze pierścieniowej, obecny w mięsie. Jest to dokładniej cząsteczka znajdująca się w znacznych ilościach w błonie każdej komórki. Cholesterol jest niezbędny całemu organizmowi. Jest ważnym składnikiem komórek mózgu, co podkreśla jego wagę w tkance nerwowej.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, tak jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne i trwałe? Co więcej, nawet większe niż dotąd.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale pozytywnie na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm, a zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Cholesterol jest też niezbędnym prekursorem (cząsteczką z której powstają) hormonów sterydowych kory nadnerczy i gonad. Przykładem jest kortyzol, aldosteron, estradiol, progesteron lub testosteron. Poza tym jest to ważny składnik żółci, która emulguje i ułatwia trawienie tłuszczu oraz jest drogą usuwania toksyn z organizmu.

Przy okazji warto zaznaczyć, że podobne związki zwane fitosterolami, występują w roślinach. Nie różnią się one znacznie od cholesterolu, lecz nie mają żadnej funkcji w tkankach zwierzęcych. Są potrzebne jedynie roślinom.

Fitosterole, również posiadają wiązanie podwójne, taka samo jak cholesterol. Tak samo więc jak cholesterol są szkodliwe i podatne na tzw. stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny cywilizacyjnych. Innymi związkami obecnymi w pokarmie roślinnym są fitostanole. Mają równie podobną budowę, brakuje w niej jednak wiązania podwójnego, co znaczy że nie są podatne na stres oksydacyjny.

Ludy pierwotne nie smażyły. Dlatego cholesterol im nie szkodził.

Jak wynika z badań nad składem pożywienia, typowego dla ludów pierwotnych, cholesterol był powszechny w diecie. I tak, o ile zalecana dzienna zawartość cholesterolu RDA wynosi 300 mg dziennie, zawartość w diecie paleolityczne znacząco ją przewyższała. Dieta ludów pierwotnych zawierała od 350 do ponad 1 000 mg cholesterolu, w zależności od ilości zjadanego mięsa.

Powyższe informacje tylko potwierdzają względną nieszkodliwość cholesterolu. Wynika to z jego funkcji i metabolizmu. Im więcej jest cholesterolu w diecie, tym mniej jest go produkowanego w organizmie i odwrotnie – im mniej w diecie, tym zapotrzebowanie jest większe, a więc i jego produkcja jest większa.

Jego ilość w diecie jest więc aktywnie i dynamicznie regulowana tak, by był na właściwym dla organizmu poziomie. Zapotrzebowanie jest zawsze duże, ze względu na ogromną rolę, jaką w organizmie pełni ta cząsteczka.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: