Cholesterol staje się szkodliwy po smażeniu

Czy sztuczne obniżanie jego poziomu lekami ma większy sens, skoro potrzebny jest do życia? Dużo bardziej zasadne jest zarządzanie jego ilością przez dietę. Najważniejsze jest jednak nie smażenie i nie utlenianie cholesterolu do szkodliwych pochodnych. Tego typu działanie wytwarza szkodliwy stres oksydacyjny. Powstają tzw. oksysterole, które wywołują m.in. miażdżycę


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Problemem jest więc działanie temperaturą na pożywienie, a nie obecność mięsa. Jak już wspomniałem, temperatura wpływa na podwyższony poziom stresu oksydacyjnego. Stresowi oksydacyjnemu ulegają tłuszcze o podwójnych wiązaniach – a więc również cholesterol.

Jego modyfikacja chemiczna stanowi o jego szkodliwości. Dlatego nikt nie powinien bać się cholesterolu, chyba że podda go działaniu temperatury. Z tego względu smażenie potraw jest stanowczo szkodliwe.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: