Nasze organizmy funkcjonują podobnie, jak sprzed setek tysięcy lat temu, w okresie Paleolitu. Są przystosowane do tamtej diety i stylu życia

Dieta paleolityczna determinowała genetyczne ukształtowanie przodków

Jak wynika z prac archeologów, paleontologów i antropologów nasz gatunek, Homo sapiens, trwa już ok. 200 tysięcy lat (*). Na przestszeni milinów lat poprzedzały go różne podobne gatunki naczelnych lecz człowiek współczesne ukształtował się dość niedawno. Tamte warunki, dieta i styl życia nas stworzyły jako gatunek.

Bez wątpienia to właśnie środowisko w jakim żyli przodkowie oraz jedzenie jakim się żywili stanowiły decydujący czynnik, który wpłynął na ich konstrukcję genetyczną. Dostępność dużej ilości określonych składników odżywczych, np. beta-karotenu, sprawiła że on i wiele innych zyskały tak wielką rolę w funkcjonowaniu organizmu. Ich obfitość w tamtej diecie i znacząca rola sprawiła paradoksalnie, że stały się niezbędne i nazywane są witaminami.

Dieta paleolityczna wpłynęła w dużym stopniu na to jacy jesteśmy dzisiaj

Weźmy na przykład wspomniany już beta-karoten jest prekursorem witaminy A, która działa na każdą komórkę. Witamina A jest tzw. czynnikiem transkrypcyjnym i łączy się z określonymi receptorami znajdującymi się bezpośrednio w jądrze komórkowym. Znaczy to, że w obliczu dzisiejszej wiedzy, witamina A jest tak na prawdę hormonem A i wpływa bezpośrednio na to, które białka powstaną w komórce.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, tak jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne i trwałe? Co więcej, nawet większe niż dotąd.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale pozytywnie na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm, a zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Podobną rolę regulacyjną ma każdy związek w pożywieniu. Może mieć znaczenie pozytywne, neutralne lub nawet negatywne. Witaminy są dobre, ale razem z jedzeniem pełnym chemii dostarczamy i niekorzystnych związków.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: