Nasze organizmy funkcjonują podobnie, jak 40 000 lat temu, w okresie Paleolitu.

Dieta paleolityczna determinowała genetyczne ukształtowanie przodków

Jak wynika z działalności archeologów, paleontologów i antropologów nasz rodzaj, Homo sapiens, trwa już mniej więcej 40 tysięcy lat (*). Poprzedzały go różne podobne gatunki lecz w tym czasie ukształtowaliśmy się my. Tamte warunki nas stworzyły jako gatunek.

Bez wątpienia to właśnie środowisko w jakim żyli przodkowie oraz jedzenie jakim się żywili stanowiły decydujący czynnik, który wpłynął na ich konstrukcję genetyczną. Dostępność dużej ilości określonych składników odżywczych, np. beta-karotenu, sprawiła że on i wiele innych zyskały tak wielką rolę w funkcjonowaniu organizmu.

Dieta paleolityczna wpłynęła w dużym stopniu na to jacy jesteśmy dzisiaj

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A, która działa na każdą komórkę. Witamina A jest tzw. czynnikiem transkrypcyjnym i łączy się z określonymi receptorami znajdującymi się bezpośrednio w jądrze komórkowym. Znaczy to, że w obliczu dzisiejszej wiedzy, witamina A jest tak na prawdę hormonem A i wpływa bezpośrednio na to, które białka powstaną w komórce.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne? Co więcej, nawet większe.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm i zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Podobną rolę regulacyjną ma każdy związek w pożywieniu. Może mieć znaczenie pozytywne, neutralne lub negatywne. Ich równowagę można nazwać homeostazą. Negatywny wpływ często jest prze organizm „przewidziany” w określonej ilości. Jednak przekroczenie pewnej granicy zaburza równowagę. Zaburzenie prowadzi do choroby. Z drugiej strony zachowanie homeostazy prowadzi do utrzymującego się zdrowia.

Warto jeszcze raz podkreślić, że jeśli nasza dieta, czy ściślej to co jemy i pijemy, odbiega od „idealnego” żywienia naszych przodków, oddalamy się od wspomnianej homeostazy. Nic więc dziwnego, że efektem są choroby pojawiające się po wielu latach takiego nienaturalnego życia, zwane cywilizacyjnymi i chronicznymi.

Brak tego typu chorób był prawdopodobnie typowy dla naszych przodków. Oczywiście poziom higieny i występujący czasem długi głód (np. w wyniku zmian klimatu) prowadził do osłabienia organizmu i pogorszenia stanu zdrowia,a w efekcie chorób infekcyjnych i pasożytniczych. Z drugiej strony choroby cywilizacyjne właściwie nie były obecne. Wynikało to z właściwej diety i stylu życia naszych przodków.

Często wiążemy je dziś z upływem czasu. Długo dominowało określenie „choroby związane z wiekiem”. To nie prawda. Wiele z chorób autoimmunologicznych, np. reumatyzm, dotyka osoby starsze, ale pojawiają się u osób młodych już w wieku lat 30. Istnieje nawet choroba zwana młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, która dotyka osób młodszych niż lat 16!!!

Choroby reumatyczne prowadzą do zniekształceń kośćca. Tego typu zmiany mogą więc być łatwo stwierdzone w pozostałościach kostnych młodych osobników późnego Paleolitu. Tego typu zmiany nie są jednak stwierdzane. To nie przypadek.

… czytaj dalej na kolejnej stronie …

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s