Zaburzenie homeostazy wywołuje stres

Równowagę wpływu dobrego i złego można nazwać homeostazą. Negatywny wpływ często jest przez organizm „przewidziany” w określonej ilości. Zapewnione są układy hormonalne przeciwdziałające szkodliwemu działaniu diety i innych czynników środowiskowych.

W literaturze naukowej określa się to mianem „stresu” bądź „odpowiedzi stresowej”. Niewłaściwa, szkodliwa dieta, może wywołać wywołać wspomniany stres. Wykroczenie poza możliwości powrotu do homeostazy z wykorzystaniem reakcji stresowej jest nazywane allostazą, a stres przekraczający możliwości organizmu zwie się to wtedy dystresem.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Ciągły dystres wiąże się z obciążeniem allostatycznym. Zaburzenie homeostazy wywołane przez ciągłą allostazę prowadzi do choroby. Z drugiej strony zachowanie homeostazy, czyli nie przekraczanie progu allostazy, prowadzi do utrzymującego się zdrowia.

Warto jeszcze raz podkreślić, że jeśli nasza dieta, czy ściślej to co jemy i pijemy, odbiega od „idealnego” żywienia naszych przodków, oddalamy się od wspomnianej homeostazy. Dlatego tak warte jest odtworzenie i naśladowanie diety przodków.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: