Środowisko życia decydowało, co jedli przodkowie

Ludy żyjące w tamtym okresie nazywane są ludami zbieracko-łowieckimi. Nazwa ta dobrze oddaje to, w jaki sposób żyli i co jedli. Zastanówmy się do jakiego jedzenia przywykły ich organizmy. Tego typu dociekania bazują na wiedzy o obecnych ludach tak właśnie żyjących oraz danych archeologicznych.

Plemiona zbieracko-łowieckie są obecnie nieliczne lecz ich poznanie ma ogromną wartość i wskazuje na to jakie pożywienie było dostępne dawno temu i jak je zdobywano. Dieta jest dominantą wpływającą na stan zdrowia, choć oczywiście to tylko jeden z elementów, składających się na ich styl życia.Ruch, sen, światło i wiele innych ma znaczenie


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Pierwszym i zazwyczaj przeważającym, elementem diety były rośliny określane mianem zielonych i liściastych warzyw. To jedli na pewno, a co więcej? Zapewne inne rośliny określane mianem warzyw. Były to jednak, jak można podejrzewać, niewielkie ilości. W końcu większość z nich wymaga uprawy.

Okresowo, w miarę dostępności, na pewno jedli różnego rodzaju korzenie (dzisiejsza marchewka lub rzodkiewka) i bulwy (kartofle). Z czasem coraz większą rolę odgrywały orzechy. Wszystko to w zależności od pory roku i klimatu.

Jedli to, co rosło „na trawniku” i polowali na dzikie zwierzęta

Oprócz tego wyróżnia się warzywa strączkowe. Przy tym należy pamiętać, że rośliny te (fasola, soja) potrafią być trujące, jeśli nie są dobrze ugotowane. Trzeba też zauważyć, że lektyny zawarte w warzywach strączkowych wykazują odległe w czasie, negatywne skutki. Z pewnością zjadano je, lecz małe ilości jedzone „na raz” nie skutkowały w niczym złym.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: