Obfitość wapnia towarzyszyła ewolucji naczelnych

Ciekawe jest przyjrzenie się dokładniej składowi jedzenia przodków. Należymy do ssaków, a ssaki powstały ok. 200 milionów lat temu (w skrócie 200 milleniów). Co istotne, te zwierzęta były owadożerne. Około 70 milleniów temu nastąpiła masowa zagłada. Spowodowało to rozwój ssaków w wyniku radiacji adaptacyjnej. Ssaki zajęły nisze ekologiczne, dotąd zajmowane przez dinozaury i inne duże gady.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


W tym właśnie okresie, 70-50 milleniów temu, pojawiły się naczelne. Były to małe zwierzęta. Również były owadożerne lub jadły małe bezkręgowce. Od „zawsze” naczelne były więc mięsożerne. Przystosowane są do trawienia białka zwierzęcego, a nawet chityny. Wielu ludzi posiada zresztą zdolność do jej trawienia, zapewne jako pozostałość ewolucyjna po naszych przodkach.

Chityna jest dobrym źródłem wapnia. Dlatego możliwość jej trawienia jest mocno zachowana. Wapń jest ważny w funkcjonowaniu komórki. Przekazuje wiele sygnałów komórkowych, umożliwia wiele procesów takich jak skurcz mięśnia, przesyłanie sygnałów nerwowych lub zapłodnienie.

Ssaki od „zawsze” są owadożerne.

Zmiany jego stężenia w komórce indukują również jej programowaną śmierć, apoptozę. Fakt ten jest ogromnie ważny w zapobiegania wielu chorób, chociażby nowotworowych. Z tego względu niedobór wapnia uniemożliwia remodeling tkanki np. mózgowej po wylewie i zabicie nieprawidłowych komórek, np. nowotworowych.

Rola wapnia w komórce jest zapewne pokłosiem jego obfitości w diecie ssaków i naczelnych. Mięso zwierząt, również dzikich, nie jest jednak dobrym źródłem wapnia. Inaczej jest w przypadku warzyw i owoców, szczególnie te ostatnie mają dużo wapnia. Wrócę na chwilę do kwestii jedzenia roślin. Jeśli chodzi o owoce, był okres, w którym dieta naczelnych była na nich oparta.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: