Witamina D kojarzona jest z wapniem. Jej niedobór jest zazwyczaj wiązany wyłącznie z osteoporozą, osteomalacją lub krzywicą. Czy słusznie?

Witamina D jest tak na prawdę „hormonem życia”.

Cholekalcyferol jest produkowany w skórze

Tradycyjnie uważa się, że witamina D jest odpowiedzialna za gospodarkę wapnia w kontekście kości. To znaczy umożliwia wbudowywanie wapnia w kości. To nie do końca prawda. Witamina D ma dużo szersze działanie.

Aby jednak napisać więcej, należałoby opisać metabolizm witaminy D. Po pierwsze zasadniczym i naturalnym źródłem witaminy D jest produkcja skórna. Inaczej mówiąc człowiek sam sobie produkuje witaminę D, w skórze i po wystawianiu jej na działanie słońca.

Podstawowe źródło witaminy D to skóra wystawiona na działanie słońca.

Dokładniej mówiąc witamina D, czyli cholekalcyferol, powstaje z 7-dehydrocholesterolu (bezpośredniego prekursora cholesterolu) w efekcie działania promieniowania UVB o długości fali ok. 300 nm. Można ją też suplementować i suplementacja, a nie dieta, stanowi jej dobre źródło. Dieta to raczej wyjście awaryjne i mało znaczące źródło.


Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. Twój sen wpływa na Twój dzień. Znasz przecież ogromny wpływ, jaki ma stres na Twój organizm.

Chcesz dowiedzieć się szczegółów? Napiszę, jak wielką rolę odgrywa dieta i styl życia.

Co więcej, dowiesz się jak utrzymać sprawność, zdrowie i zadbać w ten sposób o przyszłość. Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia.


Tak wytworzona w skórze witamina D wędruje do wątroby przenoszona we krwi specjalnym białkiem o nazwie VDBP (ang. Vitamin D Biding Protein). Po przemianach chemicznych w wątrobie i nerkach oraz różnych komórkach, witamina D staje się hormonem oddziałującym na organizm.

Pytanie, czemu nadal witamina D nazywana jest witaminą? Przecież produkowana jest w organizmie, więc nie spełnia podstawowego kryterium nazywania jej witaminą. Przyczyna jest prosta – tradycja i przyzwyczajenie.

… czytaj dalej …

Reklamy

2 thoughts

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s