Witamina D jest tak na prawdę „hormonem życia”.

Cholekalcyferol jest produkowany w skórze

Tradycyjnie uważa się, że witamina D jest odpowiedzialna za gospodarkę wapnia w kontekście kości. To znaczy umożliwia wbudowywanie wapnia w kości. To nie do końca prawda. Witamina D ma dużo szersze działanie.

Aby jednak napisać więcej, należałoby opisać metabolizm witaminy D. Po pierwsze zasadniczym i naturalnym źródłem witaminy D jest produkcja skórna. Inaczej mówiąc człowiek sam sobie produkuje witaminę D, w skórze i po wystawianiu jej na działanie słońca.

Podstawowe źródło witaminy D to skóra wystawiona na działanie słońca.

Dokładniej mówiąc witamina D, czyli cholekalcyferol, powstaje z 7-dehydrocholesterolu (bezpośredniego prekursora cholesterolu) w efekcie działania promieniowania UVB o długości fali ok. 300 nm. Można ją też suplementować i suplementacja, a nie dieta, stanowi jej dobre źródło. Dieta to raczej wyjście awaryjne i mało znaczące źródło.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Tak wytworzona w skórze witamina D wędruje do wątroby przenoszona we krwi specjalnym białkiem o nazwie VDBP (ang. Vitamin D Biding Protein). Po przemianach chemicznych w wątrobie i nerkach oraz różnych komórkach, witamina D staje się hormonem oddziałującym na organizm.

Pytanie, czemu nadal witamina D nazywana jest witaminą? Przecież produkowana jest w organizmie, więc nie spełnia podstawowego kryterium nazywania jej witaminą. Przyczyna jest prosta – tradycja i przyzwyczajenie.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

2 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: