Kolejne przemiany cholekalcyferolu następują w wątrobie i nerkach

W wątrobie witamina D ulega przemianie w 25-OH D3 (kalcyfediol) pod wpływem enzymu CYP2R1. Hydroksylowana forma jest dalej przenoszona krwią i trafia do tkanki docelowej. Jeżeli jest nią nerka, kolejny enzym CYP21B2 zamienia ją w (1,25)-OH D3.

Jest to już hormon, który działa na metabolizm wapnia i fosforu. Działanie endokrynologiczne takiego hormonu, który nazywany też bywa dla uproszczenia kalcytriolem jest wielokierunkowe i ma na celu utrzymanie właściwego poziomu wapnia i fosforu poprzez wpływ na kości, nerki i jelito cienkie. Kalcyfediol działa też bezpośrednio na ekspresję genów, czyli syntezę białek na bazie informacji zawartej w DNA

W kościach, 1,25-(OH) D3 pobudza ich resorpcję (mówiąc inaczej degradację, niszczenie) przez specjalne komórki kościogubne – osteoklasty. Z drugiej strony stymuluje metabolizm kości, a więc i wbudowywanie wapnia z ud\ziałem osteoblastów.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Przy okazji warto zaznaczyć, że bezpośrednie znaczenie ma tu witamina K. To ona zapewnia, że wapń jest wbudowywany w kości, a nie gdzie indziej. Witamina K zapobiega zwapnieniu tkanek miękkich. Ostatnim etapem, miażdżycy jest też zwapnienie złogów, czemu też zapobiega witamina K.

Efektem rozkładu kości jest uwolnienie wapnia i fosforu związanych w minerale kostnym. W ten sposób witamina D podnosi stężenie tych pierwiastków we krwi. Z drugiej strony kalcytriol wywiera wpływ na reabsorbcję (czyli ponowne wchłanianie do krwi) wapnia i fosforu z moczu.

Kalcytriol kontroluje poziom wapnia we krwi.

Trzeci cel działania kalcytriolu to wchłanianie wapnia i fosforu z treści jelitowej. Z badań wynika, że wchłanianie to jest wspomagane w przypadku wapnia. Fosforu zasadniczo zawsze jest sporo w pokarmie, więc wspomagania jego wchłaniania nie jest potrzebne.

Wapnia jednak potrafi być mniej lub zaledwie tyle ile jest go potrzeba w organizmie. Wapń jest zbyt ważną cząsteczką, niezbędną do pracy komórek, by mogło go zabraknąć. Dlatego, gdy wapnia jest mało w organizmie i w pokarmie, jego wchłanianie jest wspomagane w wyniku działania kalcytriolu. Jeśli pierwiastka jest dużo, nie jest wspomagane jego wchłanianie i witamina D jest do tego całkowicie niepotrzebna.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

2 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: