Witamina D i wapń to dobrana para
Fitoplankton i zooplankton to maleńkie organizmy unoszące się w toni wodnej. Te proste wielokomórkowce są pokarmem dla większych organizmów wodnych. Okazuje się, że są też dobrym źródłem witaminy D. Skąd duża ilość cholekalcyferolu i jego prekursora w planktonie?
Jedna z teorii głosi, że jest to po prostu składnik strukturalny błony komórkowej tych organizmów. Jego funkcją byłaby ochrona komórek przed mutagennym promieniowaniem UV ze słońca. To tłumaczy jej szczególnie duża ilość w w tych organizmach wodnych i uzależnienie od działania światła.
Sam decyduj o Swoim zdrowiu!
Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.
Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.
Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.
Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?
Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.
U wyżej rozwiniętych organizmów witamina D zyskała inną funkcję. Zarówno u zwierząt, jak i roślin, po przemianach chemicznych, jej działanie wiąże się z wapniem. U roślin wspomaga wchłanianie wapnia z gleby i przenoszenie go wyżej, do liści. U zwierząt pomaga utrzymać odpowiednio wysokie stężenie jonu we krwi.
Wynika to z potrzeby. Pojawiła się ona, gdy organizmy zaczęły żyć na lądzie. W wodzie jest obfitość wapnia, na lądzie dostęp do tego pierwiastka jest czasem ograniczony (np. w okresach głodu). Stąd potrzeba regulacji jego stężenia dostępnego dla komórek.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/
Komentarz jest nieczytelny…
PolubieniePolubienie
Kasuję, bo to chyba pomyłka skoro nie ma tresci
PolubieniePolubienie