Witamina D i wapń to dobrana para

Fitoplankton i zooplankton to maleńkie organizmy unoszące się w toni wodnej. Te proste wielokomórkowce są pokarmem dla większych organizmów wodnych. Okazuje się, że są też dobrym źródłem witaminy D. Skąd duża ilość cholekalcyferolu i jego prekursora w planktonie?

Jedna z teorii głosi, że jest to po prostu składnik strukturalny błony komórkowej tych organizmów. Jego funkcją byłaby ochrona komórek przed mutagennym promieniowaniem UV ze słońca. To tłumaczy jej szczególnie duża ilość w w tych organizmach wodnych i uzależnienie od działania światła.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


U wyżej rozwiniętych organizmów witamina D zyskała inną funkcję. Zarówno u zwierząt, jak i roślin, po przemianach chemicznych, jej działanie wiąże się z wapniem. U roślin wspomaga wchłanianie wapnia z gleby i przenoszenie go wyżej, do liści. U zwierząt pomaga utrzymać odpowiednio wysokie stężenie jonu we krwi.

Wynika to z potrzeby. Pojawiła się ona, gdy organizmy zaczęły żyć na lądzie. W wodzie jest obfitość wapnia, na lądzie dostęp do tego pierwiastka jest czasem ograniczony (np. w okresach głodu). Stąd potrzeba regulacji jego stężenia dostępnego dla komórek.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

2 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: