Podsumowanie:

  1. Witamina D jest wykorzystywana przez organizm do utrzymywania homeostazy wapnia.
  2. Kalcytriol, czyli (1,25)-OH D3, wspomaga wchłanianie wapnia z diety, jeśli jest go mało. Nie dotyczy to sytuacji, w której wapnia jest dużo.
  3. Kalcytriol działa na czynnik transkrypcyjny w jądrze komórki, dzięki czemu wpływa na ekspresję białek antyoksydacyjnych.
  4. Poprzez utrzymanie homeostazy wapnia i niskiego poziomu stresu oksydacyjnego witamina D chroni komórkę i umożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie.
  5. Wiele chorób tradycyjnie wiązanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera lub nowotwory są powiązane z niedoborem witaminy D.
  6. Niedobór ten może być jedną z przyczyn chorób z uwagi na jej pokazane wcześniej znaczenie dla prawidłowego działania komórki

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Literatura

Wiele artykułów w internecie opiera się na tzw. abstraktach, czyli skrótowych streszczeniach danego artykułu. Czytając same abstrakty, autor może pochwalić się sporą bibliografią. Ja jednak stawiam na jakość, nie na ilość. Oznacza to, że czytam całe artykuły, a nie same abstrakty.

Opisując dany temat opierałem się na gruntownej lekturze poniższych źródeł.

Bikle, D. D. (2010). Vitamin D: An ancient hormone. Experimental Dermatology, 20(1), 7–13. https://doi.org/10.1111/j.1600-0625.2010.01202.x

Haussler, M. R., Whitfirld, G. K., Haussler, C., Kaneko, I., Haussler, C. A., Hsieh, D., … Jurutka, P. W. (2012). Molecular Mechanisms of Vitamin D Action. Calcif Tissue Int. https://doi.org/10.1007/s00223-012-9619-0

Jurutka, P. W., Bartik, L., Whitfield, G. K., Mathern, D. R., Barthel, T. K., Gurevich, M., … Haussler, M. R. (2007). Vitamin D receptor: Key roles in bone mineral pathophysiology, molecular mechanism of action, and novel nutritional ligands. In Journal of Bone and Mineral Research. https://doi.org/10.1359/jbmr.07s216

Berridge, M. J. (2015). Vitamin D: a custodian of cell signalling stability in health and disease. Biochemical Society Transactions, 43(3), 349–358. https://doi.org/10.1042/BST20140279

Co myślisz? Zostaw komentarz poniżej!

2 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: