Białka zależne od witaminy K zapobiegają zwapnieniom tkanek miękkich

Zwapnieniami jest nazywane odkładnie wapnia i fosforu w tkankach miękkich

Odkładanie się wymienionych minerałów w innych miejscach niż kości i zęby jest nieprawidłowe. Nazywa się zwapnieniami tkanek miękkich i dotyczy przede wszystkim naczyń krwionośnych, np. wieńcowych, czyli tych zaopatrujących serce. Poza ten również dotyczy narządów, między innymi nerek lub płuc.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Szczęśliwie przyczyna tego typu zmian jest znana. Otóż wapnia i fosforu jest we krwi zawsze dużo. Wynika to z roli, jaką pełnią te minerały w każdej komórce. Jest ich we krwi na tyle dużo, że mają tendencję do wytrącania się i odkładania w postaci zwapnień tkanek miękkich (ang. ectopic calcification).

Hydroksyapatyt odkłada się w naczyniach krwionośnych

Najbardziej niebezpieczne jest odkładanie się zwapnień w naczyniach krwionośnych. Szczególnie groźne jest odkładanie wapnia w złogach miażdżycowych, które może skutkować zatorami, zakrzepami. To dlatego takie złogi są twarde, szczególnie w końcowym stadium. Odkładanie wapnia i fosforu w miażdżycy sprawia, że złogi są kruche, czego efektem jest ich rozrywanie. Zwapnienia mogą w szczególności dotyczyć naczyń udowych lub wieńcowych (serca), gdzie są najbardziej niebezpieczne.

Proces odkładania się minerału kostnego jest ściśle regulowany. Hydroksyapatyt, czyli minerał powstały w wyniku odkładania się wapnia i fosforu, jest odkładany w przestrzeni pozakomórkowej przez komórki. Dokładniej ma to miejsce na powierzchni włóknistego białka zwanego kolagenem.

Kolagen jest niezwykle powszechny, dlatego odkładanie się hydroksyapatytu może mieć miejsce również poza kośćmi. Kolagen i elastyna (drugie białko włókniste) są składnikiem ścianki naczyń. Fakt ten sprzyja odkładaniu minerałów tam, gdzie nie trzeba, czyli w tkankach miękkich, poza kośćmi.

Istotny jest jednak fakt, że komórki mięśnia gładkiego, będące składnikiem ścianki naczyń, podobnie jak komórki kości, potrafią wspomagać tworzenie się zmineralizowanej matrycy pozakomórkowej, podobnej do kości.

Kluczowym enzymem, produkowanym przez te komórki, jest fosfataza alkaliczna (ALP). To ona umożliwia tak na prawdę mineralizację. i powstanie kości. ALP umożliwia odkładanie wapnia i fosforu na kolagenie.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: