Białka Gla zapobiegają zwapnieniom

Proces ten jest aktywnie kontrolowany przez zespół białek. Zapobiegają zwapnieniom i koniecznie muszą się znajdować w tkankach miękkich. Inaczej kontrola ta jest niemożliwa. Największym takim białkiem jest produkowana w wątrobie fetuina A.

Reszta to produkowane lokalnie, małe białka wiążące wapń i zależne od witaminy K (VKDP). To one wydają się najważniejsze, bo działają na miejscu. Ich brak ma decydujące znaczenie w powstawaniu zwapnień. Białka te zawierają zmodyfikowany przy użyciu witaminy K aminokwas Gla (gamma-karboksyglutaminowy kwas).

Warto przy tym zauważyć, że istnieją dwie formy witaminy K. Witamina K1 pochodzi z roślin i jest nieaktywna we wspomnianym procesie. Dopiero w organizmie przetwarzana jest w witaminę K2, a dokładniej K2 MK-4. To jest forma „ludzka” i użyta w procesie.

Dodatek MK oznacza długość łańcucha bocznego. Różne organizmy produkują różne „wersje” tej witaminy. Wśród bakterii często spotyka się K2 MK-7. Dlatego pozyskuje się ją ze sfermentowanej bakteryjnie soi o nazwie natto.

Białka te tak na prawdę hamują odkładanie wapnia. Wymienia się wśród nich białko MGP (ang. Matrix Gla Protein), GRP (ang. Gla Rich Protein), OC (ang. osteokcalcin, osteokalcyna), osteonektyna i osteopteotegryna. W kontekście zwapnień najważniejsze wydaje się białko MGP, które zapobiega zwapnieniom naczyń krwionośnych.

Witamina K zapobiega odkładaniu hydroksyapatytu poza kośćmi

Oczywisty wydaje się, potwierdzony badaniami wniosek, że niedobór tego białka umożliwia odkładanie się hydroksyapatytu w naczyniach krwionośnych. Niedobór funkcjonalnego białka MGP wynika z niedoboru witaminy K.

Witamina K jest wymagana w tzw. cyklu witaminy K, który umożliwia karboksylację aminokwasu Glu, czyli glutaminianu (anionu kwasu glutaminowego). Efektem tego cyku jest karboksylowany aminokwas Gla, który stanowi składnik białek VKDP, m.in. wspomnianego MGP.

Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. To, czy zjesz gruszkę, czy pizzę, decyduje nierzadko o zdrowiu lub chorobie.

To samo można powiedzieć o stylu życia. Twój sen, jego długość, moment zaśnięcia, Twoja reakcja na emocje, wszystko to ma wpływ na organizm i zdrowie.

Z mojego newslettera dowiesz się jak utrzymać sprawność, świeży umysł, silny organizm i zadbać w ten sposób o przyszłość. Co więcej, razem opracujemy sposoby na to, by przełożyć tę wiedzę na praktykę.

Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia dostępny po kliknięciu w przycisk poniżej.


Inaczej mówiąc uzupełnienie witaminy K do właściwego poziomu umożliwia prawidłową karboksylację, powstanie białek zapobiegających zwapnieniom. Zastosowanie witaminy K może w podobny sposób zlikwidować zwapnienia w wyniku terapii, co pokazano w przypadku zwapnień aorty.

Zwapnieniom można zapobiec dietą

Trzeba jednocześnie pamiętać, ze hydroksyapatyt, czyli minerał powstały po połączeniu wapnia i fosforu może być odłożony jedynie jeśli stężenia obu minerałów we krwi jest dostatecznie wysokie. O ile stężenie wapnia jest mniejszym problemem po zastosowaniu witaminy K, niebezpieczne pozostaje wysokie stężenie fosforu.

Ilość fosforu we krwi można oczywiście ograniczyć odpowiednią dietą. Fosfor jest jednak powszechnym składnikiem diety. Wynika to z faktu, że jest składnikiem wielu ważnych elementów każdej komórki, takich jak cząsteczki ATP, DNA, RNA, fosfolipidy, ufosforylowane białka. Bierze udział w sygnalizacji komórkowej.

Napoje gazowane to źródło fosforu, którego należy się wystrzegać

Można jednak wyróżnić pokarmy zawierające najwięcej i najmniej fosforu. Służy temu tzw. piramida fosforu. Ważnym aspektem, o którym trzeba pamiętać jest biodostępność, największa w przypadku sztucznych dodatków (np. do napojów), a najmniejsza w pokarmie roślinnym. Warto dodać, że w Europie dodatki o numerach E340- E349 oraz E350- E358 to związki fosforu.

Piramida fosforu jasno pokazuje, czego należy się wystrzegać. Maksymalnie ograniczone muszą być wszystkie produkty spożywcze zawierające takie dodatki jak związki fosforu. Absolutnie zakazane są tutaj popularne napoje gazowane lub puszkowane w stylu koli lub innych gotowych napojów takich jak kawa rozpuszczalna.

Niewiele mniej fosforu zawiera ser żółty, orzechy i zółtko jajka. Zazwyczaj nie są jednak jedzone w dużej ilości. Średnim źródłem fosforu są też mięsa, szczególnie drób oraz mleko i jego przetwory. Z drugiej strony problemu nie stanowią warzywa, owoce, oleje i masło. Te produkty mogą stanowić składniki diety osób zagrożonych zwapnieniami.

Leczenie warfaryną niszczy cykl witaminy K

Białkami zależnymi od witaminy K (VKDP) są wyżej wymienione białka, ale nie tylko. Są nimi też niektóre czynniki krzepnięcia krwi. W celu zapobiegania krzepnięciu krwi zwykło stosować się warfarynę lub inne pochodne kumaryny.

Ich działanie opiera się na zaburzeniu (tak naprawdę nieuczynnieniu) cylu witaminy K. W efekcie nie mogą powstać odpowiednie czynniki krwi. Niefunkcjonalne czynniki krwi dezaktywują cały proces i skutecznie zapobiegają zakrzepom. Niestety, jednocześnie nie powstają też inne białka zależne od witaminy, czyli inhibitory zwapnień.

Leczenie warfaryną jest niebezpieczne

Właśnie dlatego leczenie warfaryną i zalecane unikanie bogatych w witaminę K warzyw zielonych skutkuje w groźnych zwapnieniach. Jednocześnie więc zapobiega się groźnym zakrzepom oraz wywołuje jeszcze groźniejsze zwapnienia.

Zwapnienie mogą zamykać światło naczyń. Konsekwencją jest zatrzymanie przepływu krwi. Efektem nierozważnego, aczkolwiek powszechnego leczenia warfaryną są choroby serca, nerek, ale dojść też może do nekrozy, czyli martwicy tkanek w wyniku odcięcia dopływu krwi. Martwica w obrębie kończyn może prowadzić do ich utraty.

Uwaga na temat suplementacji

Nigdy nie należy dostarczać do organizmu witamin lub minerałów stosując je pojedynczo. Skutki takiego postępowania mogą być nieprzewidywalne, a nawet szkodliwe. Z tego powodu proszę traktuj te artykuły poglądowo. Jeśli chcesz samodzielnie używać suplementów, rób to na własną odpowiedzialność. Najlepiej skonsultuj takie działanie ze specjalistą.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: