Homeostaza służy utrzymywaniu zdrowia

Utrzymywanie równowagi

Homeostaza to inaczej równowaga różnych czynników. Równowaga dynamiczna. Oznacza to, że jeśli jakiś parametr, dajmy na to temperatura organizmu, zaczyna wykraczać poza normę, organizm od razu, dynamicznie, reaguje na to tak, by temperatura wróciła do optimum.

Jak wiadomo, to wątroba przede wszystkim odpowiada za utrzymanie temperatury i to jej metabolizm powoduje wytwarzanie ciepła tak, by temperatura ciała utrzymywała się w okolicach 36,6 st. C. Gdy jednak temperatura spada, do działania wchodzą jeszcze mięśnie, których praca generuje ciepło. Z drugiej strony podwyższenie temperatury wywołuje kontrakcję w postaci wydzielania potu, czyli chłodzenia płynem.

Czynników, które podlegają regulacji homeostatycznej jest wiele. Podzielić je można na trzy kategorie. Chemiczne parametry obejmują m.in. pH krwi lub stężenie związków chemicznych. Fizyczne to chociażby temperatura i ciśnienie osmotyczne. Biologiczne to na przykład ilość białych i czerwonych krwinek.

Trening zdrowia nie wymaga jednak poznania szczegółów dotyczących tych parametrów. Nie potrzeba znać poszczególnych przypadków i mechanizmów znanych i powszechnych w biologii takich jak sprzężenie zwrotne dodatni lub ujemne. Jest to istotne z punktu widzenia naukowego lecz w praktyce ważna jest wiedza o relacji homeostazy do zdrowia lub choroby.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne? Co więcej, nawet większe.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm i zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Choroba jest przeciwieństwem zdrowia

Cofnij się więc do szkoły i wyobraź sobie oś matematyczną. Nazwę ją osią zdrowia. Gdzieś po prawej zaznacz punkt „optymalne zdrowie„. W okolicy tego punktu zaznacz odcinek o nazwie „zdrowie”. Zdrowie i samopoczucie może być lepsze lub gorsze, jednak nadal jest to zdrowie.

Co jest jednak przeciwieństwem zdrowia? Pogarszającego się zdrowia często nie da się zauważyć, póki nie pogorszy się za bardzo. Objawem tego słabego zdrowia staje się choroba. Po lewej stronie osi zaznacz więc odcinek o nazwie „choroba”.

W zależności od stanu zdrowia, a tak na prawdę braku zdrowia, choroba może być lekka lub ciężka. Można tej sytuacji zaradzić lekami lub podbudowując zdrowie. Skrajny brak zdrowia wiąże się ostatecznie ze śmiercią, którą możesz zaznaczyć dalej po lewej stronie.

W ostatnich latach ludzie cierpią na niezliczoną ilość chorób przewlekłych. Jakie to choroby? Cukrzyca, reumatyzm, stwardnienie rozsiane, zapalenie tarczycy Hashimoto, celiakia… Można by wymieniać długo. Inna nazwa, choroby cywilizacyjne, w prosty sposób wskazuje przyczynę tego stanu rzeczy. Do tego typu chorób prowadzą zmiany związane ze stylem życia, w tym dietą, które wprowadza cywilizacja.

Tego typu chorobom, czyli wymienionym zapaleniu tarczycy Hashimoto, szeregowi chorób reumatycznych (tzw. reumatyzm) lub miażdżycy najlepiej zapobiegać. Innym wyjściem, gdy choroba już się pojawiła, jest zmiana stylu życia w zgodzie z tzw. modelem paleolitycznym i czekanie na efekty. Efekty są nieuniknione i pozytywne. Z narysowanej osi wynika, że przesunięcie się na prawo, w kierunku zdrowia eliminuje choroby.

A gdzie tutaj jest punkt o nazwie „homeostaza”? Jest on tożsamy z punktem „optymalne zdrowie”. Organizm zawsze do niego dąży. Musi mieć tylko odpowiednie warunki do tego, by utrzymać homeostazę. Widać wyraźnie, że utrzymywanie homeostazy jest tak na prawdę zapobieganiem nie tyle chorobom, co… śmierci.

To zapewnianie odpowiednich warunków do utrzymania homeostazy jest koniecznością. Jest to obowiązek każdego człowieka. Trzeba wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie, póki nie dojdzie do choroby. Wtedy jest już bardzo trudno, dlatego warto działać zawczasu. Nie wierz jednak twierdzeniom, że jak się ma chorobę tego typu, to nic się nie da już zrobić.

Choroby przewlekłe są nieuleczalne, jak mówią. To prawda. Lekami się nie da ich wyleczyć. Ale tak, jak pokazałem da się przywrócić homeostazę i w ten sposób sam organizm może się uleczyć. Osiąganiu warunków koniecznych do utrzymania homeostazy służy właśnie trening zdrowia.

… czytaj dalej na kolejnej stronie …

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s