Okazuje się, że jednym z tych czynników, które wpływają na skalę reakcji stresowej jest mikrobiom. Mikrobiom to ogół bakterii żyjących w organizmie. Każda powierzchnia nabłonkowa, w jakiś sposób oddzielająca środowisko wewnętrzne organizmu i zewnętrzne, pokryta jest warstewką bakterii. W zależności z którym rejonem ciała mamy do czynienia, mamy różne mikrobiomy. I tak wyróżnia się: płucny, skórny, pochwowy, jelitowy lub chociażby oczny. Najważniejszym wydaje się ten jelitowy.

Być może z tego powodu badania dotyczą przede wszystkim mikrobiomu jelitowego. Wynika to również z łatwości, z jaką można zidentyfikować jego różnorodność. Większość kału to tak naprawdę martwe bakterie. Bada się więc odchody pod względem zawartości DNA i wyróżnia materiał bakteryjny. W ten sposób można się zorientować jakie gatunki w nim są i jaki jest ich stosunek.

Z badań nad mikrobiomem wynika, że jego skład zmienia się w wyniku stresu. Z drugiej strony sama reakcja stresowa różni się w zależności od mikrobiomu. Ten sam czynnik stresowy (stresor) wywoła inną co do skali reakcję w zależności od składu mikrobiomu.

Jest to zależność zadziwiająca, ponieważ trudno zrozumieć ten obopólny wpływ. Możliwe, że wynika to z wpływu hormonów stresu na bakterie. Stres wpływa też na układ odpornościowy, co ma niemałe znaczenie. Być może wpływ ten jest wywołany ilością substancji odżywczych w jelicie lub we krwi, na którą to wpływ mają hormony poprzez ich wpływ na metabolizm.

Podsumowanie:

Mikrobiom jelitowy, czyli ogół bakterii tam żyjących, wpływa na rozwój i skalę reakcji stresowej.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. One w każdym razie o tym mówią i narzekają na stawy.

Prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby.

Czy to choroba wieku starszego? To cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w dzieciństwie.

Niestety wiele osób od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Źródła:

Elsenbruch, S., & Enck, P. (2017). The stress concept in gastroenterology: from Selye to today. F1000Research, 6(2149). https://doi.org/10.12688/f1000research.12435.1

Co myślisz? Zostaw komentarz poniżej!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s