Ważne szczegóły diety

Jeśli chodzi o szczegóły, warto pomyśleć o dokładnym składzie substancji odżywczych. Co znajdowało się w zjadanym przez naczelnych pożywieniu sprzed milionów lat?

Najbardziej przykuwa uwagę ilość i rodzaj błonnika. Było go znacznie więcej niż w obecnej diecie; prawdopodobnie nawet dziesięciokrotnie więcej. Warto zauważyć, że był to błonnik, w dużej mierze, rozpuszczalny, pochodzący z owoców.

Owoce w tamtym czasie były, co istotne, inne niż obecnie dostępne. Wystarczy spojrzeć na dzikie jabłonie na opuszczonych od dawna działkach, by wyobrazić sobie jak mogły wyglądać owoce w naturalnym, pierwotnym środowisku.

Zawierały znacznie więcej błonnika, mniej wodnistego miąższu i znacznie mniej cukru owocowego. Owoce były więc jedynym, lecz nieznacznym źródłem prostych cukrów. Za to stanowiły świetne źródło błonnika.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Błonnik jest ważnym składnikiem pożywienia z wielu względów. W ostatnich latach zwraca się dużą uwagę na to, że stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych składających się na tzw. mikrobiom. Fermentacja błonnika pod wpływem mikrobów prowadzi do produkcji tzw. SCFA, czyli krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Należą do nich kwas octowy, propionowy i masłowy.

Te zaś stanowią bardzo dobre i preferowane źródło energii dla komórek wyściełających jelito. Po dostaniu się do krwioobiegu są natomiast wykorzystywane przez wątrobę. Te produkty jelitowej fermentacji błonnika mogą stanowić nawet trzecią część całej energii pozyskanej z pożywienia.

Białka pozyskanego z diety mogło być nawet więcej (biorąc pod uwagę udział energetyczny) niż obecnie, lecz jego pochodzenie było w dużej mierze roślinne. O ile rośliny nie zawierają tyle białka, co mięso, ale zjadano ich na tyle dużo, że i tak białka było w bród.

Znacznie więcej było w jedzeniu, co warto podkreślić, witamin i minerałów. Wynikało to z dużego udziału roślin w diecie. Jak wiadomo rośliny oprócz innych składników, stanowią jedyne i ogromne źródło przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze to ważny składnik diety.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: