Stres oksydacyjny nie był problemem

Dieta obfitująca w przeciwutleniacze zabezpieczała pierwsze naczelne przed groźnym dla komórek organizmu stresem oksydacyjnym i działaniem wolnych rodników i reaktywnych form tlenu (ROS, ang. reactive oxygen species). Wolne rodniki tlenowe to cząsteczki zawierające tzw. niesparowany elektron i atom tlenu.

Czynnikiem, który jest niezbędny do powstania rodników tlenowych jest oczywiście tlen. Poza tym powstawanie tych szkodliwych i wysoce reaktywnych cząsteczek jest przyspieszane temperaturą. Dlatego często pakuje się pożywienie próżniowo, aby uniemożliwić dostęp do tlenu, oraz przechowuje się pokarm w niskiej temperaturze.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Warto zwrócić uwagę, że ta „tarcza ochronna” złożona z przeciwutleniaczy zawartych w roślinach jest często nieobecna na naszym talerzu. Obróbka termiczna pożywienia stanowi za to dodatkowe źródło stresu oksydacyjnego egzogennego. Niestety temperatura niszczy przeciwutleniacze zawarte w jedzeniu. W konsekwencji piekąc lub gotując warzywa i owoce, pozbawiamy je wspomnianych wartości.

Pierwsze naczelne nie znały za to nawet ognia, a tym bardziej nie smażyły. W rezultacie nie było mowy o stresie oksydacyjnym egzogennym z tego źródła. Co innego teraz – gotowanie, smażenie i dogłębne pieczenie to często podstawa przygotowywania posiłków. Podsumowując, stres oksydacyjny nie stanowił czynnika niszczącego zdrowie naczelnych.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: