Tłuszcz tłuszczowi nie równy

Innym tematem związanym ze stresem oksydacyjnym jest tłuszcz zawarty w pożywieniu. Wykazano już dawno, że to właśnie tłuszcz ulega w największym stopniu stresowi oksydacyjnemu. W rozpatrywanej diecie tłuszczu było jednak mało, a przy tym duża ilość przeciwutleniaczy pochodzących z roślin całkowicie chroniła przed złymi skutkami działania wolnych rodników tłuszczowych (ang. lipid free radicals).

Istotną rolę ma rodzaj tłuszczu. Ten zawarty w roślinach należy głównie do kategorii nienasyconego lub wielonienasyconego. Co istotne, kwasy tłuszczowe wielonienasycone są szczególnie podatne na modyfikacje oksydacyjne. Z drugiej jednak warto zauważyć, że w diecie roślinnej stanowiły one bardzo mały ułamek substancji pokarmowych. Z tego powodu ich negatywne cechy, tzw. prooksydacyjne, były niwelowane duża ilością przeciwutleniaczy zawartych w roślinach.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Kwasy nienasycone w pierwotnej diecie naczelnych miały również inny profil niż obecnie. Nie dość, że było ich mniej, to też stosunek ilościowy kwasów należących do kategorii omega-3 i omega-6 był inny. Ich wzajemna proporcja była równa lub nawet cechowała się przewagą kwasów omega-3.

Było więc odwrotnie niż jest obecnie, ponieważ typowa dieta ludzka współcześnie obfituje w tłuszcz z rodzaju omega-6. Zauważ, że to właśnie nadmierna ilość omega-6 odpowiada za nasilone stany zapalne, za to omega-3, którego obecnie tak mało w pożywieniu, wspomaga pracę komórek i odporność.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: