Choroby chroniczne są wszędzie

W ostatnich latach ludzie cierpią na niezliczoną ilość chorób przewlekłych. Jakie to choroby? Cukrzyca, reumatyzm, stwardnienie rozsiane, zapalenie tarczycy Hashimoto, celiakia… Można by wymieniać długo. Inna nazwa, choroby cywilizacyjne, w prosty sposób wskazuje przyczynę tego stanu rzeczy. Do tego typu chorób prowadzą zmiany związane ze stylem życia, w tym dietą, które wprowadza cywilizacja.

Tego typu chorobom, czyli wymienionym zapaleniu tarczycy Hashimoto, szeregowi chorób reumatycznych (tzw. reumatyzm) lub miażdżycy najlepiej zapobiegać. Osiąga się to bazując na dwóch filarach zdrowia: diecie i stylu życia. Dieta dostarcza odpowiednich wartości odżywczych, a styl życia pomaga utrzymywać homeostazę ustroju.

Innym wyjściem, gdy choroba już się pojawiła, jest zmiana stylu życia w zgodzie z tzw. treningowym modelem paleolitycznym i czekanie na efekty. Efekty są nieuniknione i pozytywne, lecz czasochłonne. Z narysowanej osi wynika, że przesunięcie się na prawo, w kierunku zdrowia eliminuje choroby.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


A gdzie tutaj jest punkt o nazwie „homeostaza”? Jest on tożsamy z punktem „optymalne zdrowie”. Organizm zawsze do niego dąży. Musi mieć tylko odpowiednie warunki do tego, by utrzymać homeostazę. Widać wyraźnie, że utrzymywanie homeostazy jest tak na prawdę zapobieganiem nie tyle chorobom, co… śmierci.

Zapewnianie odpowiednich warunków do utrzymania homeostazy jest koniecznością. Jest to obowiązek każdego człowieka. Trzeba wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie, póki nie dojdzie do choroby. Wtedy jest już bardzo trudno, dlatego warto działać zawczasu. Nie wierz jednak twierdzeniom, że jak się ma chorobę tego typu, to nic się nie da już zrobić.

Choroby przewlekłe są nieuleczalne, jak mówią. To prawda. Lekami się nie da ich wyleczyć. Ale tak, jak pokazałem da się przywrócić homeostazę i w ten sposób sam organizm może się uleczyć. Osiąganiu warunków koniecznych do utrzymania homeostazy służy właśnie trening zdrowia.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: