Podsumowanie 

Dieta wzbogacona o mięso spowodowała stopniowy rozwój gatunku ludzkiego podczas Paleolitu. Rośliny stanowiły drugi i cały czas podstawowy filar diety, a udział w niej miały owoce i zielone warzywa.

Dalszy wzrost populacji umożliwiła rewolucja agrarna, czyli rolna z początku Neolitu. Rewolucja agrarna wprowadziła jednak znaczące zmiany w diecie człowieka, takie jak powszechna dostępność mąki ze zbóż. Dieta taka odbiegała znacząco od dotychczasowego jedzenia przodków. Za tą zmianą nie nadążały zmiany genetyczne, które w przypadku ludzi przebiegają wolniej niż zmiany środowiska i składu diety.

Pożywienie oferowane przez współczesną cywilizację znacząco odbiega od tego do czego zdołał się przystosować organizm ludzki. Ten rozdźwięk pomiędzy naturalnym jedzeniem i tym co obecnie spożywamy, jest przyczyną powstawania chorób cywilizacyjnych i przewlekłych, które są zmorą naszych czasów. 


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Literatura

Wiele artykułów w internecie opiera się na tzw. abstraktach, czyli skrótowych streszczeniach danego artykułu. Czytając same abstrakty, autor może pochwalić się sporą bibliografią. Ja jednak stawiam na jakość, nie na ilość. Oznacza to, że czytam całe artykuły, a nie same abstrakty.

Opisując dany temat opierałem się na gruntownej lekturze poniższych źródeł.

Eaton, S. B., & Eaton, S. B. (2002). Evolution , Diet and Health. In Human Diet: Its Origins and Evolution

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: