Rolnictwo i jego konsekwencje nie są zgodne z naszą ludzką naturą

Wczesny Paleolit 

Wraz z nastaniem Paleolitu przyszły spore zmiany w środowisku. Wczesny Paleolit rozpoczął się mniej więcej 2,5 mln lat temu. Wtedy to pod wpływem owych zmian w środowisku zmieniła się również dieta wczesnych naczelnych. Wynika to z błahego powodu, bo zmieniła się dostępność jedzenia, ale i poprawiły się.  

Zmiany gatunków następowały wraz ze zmianami w diecie

Zwierzyny było więcej, a więc coraz większy udział w diecie stanowiło mięso. Uważa się powszechnie, że za zwiększonym spożyciem mięsa podążył coraz większy średni wzrost człowieka i wielkość czaszki wraz z objętością mózgu. Zwiększona objętość mózgu wiąże się z rozwojem inteligencji, a więc i zdolności. 

Pozyskiwanie mięsa z upolowanej zwierzyny wynikało więc również z umiejętności przygotowywania i późniejszego wykorzystywania narzędzi łowieckich o coraz większej doskonałości. Oprócz drewnianych łuków czy strzał, pojawiły się też pierwsze narzędzia kamienne – stąd wcześniej nazywano ten okres Epoką Kamienia. 

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Wspomniane zmiany strukturalne i umiejętności naczelnych pozwoliły naukowcom wyodrębnić nowy gatunek. Sklasyfikowano go już jako rodzaj Homo, czyli Człowiek i gatunek Homo habilis, czyli Człowiek zręczny. Równolegle z tym gatunkiem, poprzez cały Paleolit, czyli od wspomnianych 2,5 mln lat niemal do Neolitu, czyli ok. 10 tys. lat temu, pojawiały się i znikały inne gatunki naczelnych o różnym stopniu pokrewieństwa, środowisku i klimacie w jakim żyły i obszarze występowania.  

Ostatecznie, ok. 200 tys. lat temu, powstał nasz gatunek, nazwany Homo sapiens, czyli Człowiek rozumny. Jako jedyny przetrwał Epokę Lodowcową i przetrwał do Neolitu oraz naszych czasów. Krótko mówiąc, współczesny człowiek powstał już setki tysięcy lat temu i się nie zmienił pomimo zmian w środowisku. Co sprawiło, że człowiek współczesny powstał i przetrwał do teraz, podczas gdy inne gatunki wymarły? 

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: