Zmiana w diecie to zmiana w człowieka 

Świadectwa minionych czasów zapisane w uzębieniu świadczą o zmianie diety pierwszych ludzi. W ich diecie coraz częstsze stawały się twarde i ostre składniki takie jak nasiona i orzechy, stanowiące dobre źródło białka i tłuszczu. Białko rozkłada się na aminokwasy, a aminokwasy są na powrót wykorzystywane do budowy białek organizmu, które są elementami strukturalnymi mięśni lub kości.  

Zmiany w środowisku spowodowały zmiany w diecie

Poza tym aminokwasy takie jak glutaminian i tryptofan to źródła neurotransmiterów – przekaźników mózgowych. To one są wykorzystywane przez komórki mózgowe – neurony, do przekazywania sobie nawzajem informacji. Inne aminokwasy są niezbędne do funkcjonowania całego organizmu. Nie tylko są składnikami białek budulcowych, ale też białkowych hormonów i innych cząsteczek sygnałowych. 


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Drugą ważną zmianą była coraz większa proporcja pokarmów zwierzęcych w diecie. Wynikała ona z powstania narzędzi służących polowaniom, obróbce mięsa i zwiększonej dostępności zwierzyny. To istotna informacja, ponieważ mięso jest bogatym źródłem białka i tłuszczu.  Mięso jest też składnikiem zawierającym cholesterol, niezwykle ważny (tak!) składnik pokarmu. Jak ważne jest białko, już wspomniałem.  

Poza mięsem (mięso to przede wszystkim po prostu mięśnie) dużo lepszym źródłem cholesterolu jest mózg lub szpik kostny. Mózg zwiera dużo tzw. preformowanego tłuszczu omega-3. Narzędzia wytwarzane przez pierwszych ludzi pozwalały na dostęp do obu wymienionych składników upolowanego zwierzęcia. Dlatego najprawdopodobniej jedzone były wszelkie części upolowanej zwierzyny – mięso i podroby. 

Większy udział pokarmów białkowych – mięsa i orzechów, ukierunkował zmiany ewolucyjne

Te wszystkie nowości w jedzeniu niewątpliwie wpłynęły na organizm. Wzmocniła się jego budowa i wzrost. Obfitość potrzebnych składników dietetycznych pochodzących z mięsa umożliwiła rozwój mózgu. Te zmiany w diecie otworzyły przed gatunkiem nowe możliwości. To one pokierowały ewolucją. 

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: