Rola tłuszczu w rozwoju organizmu 

Wspomniany, obecny tylko w pokarmach odzwierzęcych, cholesterol, składnik tłuszczu, to ogromnie ważna cząsteczka. Dzięki niej powstaje witamina D oraz sterujące całym organizmem hormony sterydowe. Gdyby nie cholesterol, nie zostałby utworzony kortyzol i aldosteron – dwa kluczowe hormony mobilizujące organizm do działania. Co więcej, bez cholesterolu nie powstaną żadne hormony płciowe, w tym estradiol i testosteron. 


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe, mięso zawiera oczywiście w dużej mierze tłuszcz nasycony. Wynika to z budowy komórkowej organizmu zwierzęcego. Komórka zwierzęca, nieotoczona ścianą komórkową, w przeciwieństwie do roślin, musi mieć sztywną błonę komórkową. Jej sztywność wynika m.in. ze zwiększonej proporcji kwasów tłuszczowych nasyconych, w stosunku do nienasyconych.  

Mięso to źródło tłuszczu. Właściwego tłuszczu.

Pierwsze z nich są po prostu mniej elastyczne i nadają sztywność błonie, a zatem i komórce. Drugie, nienasycone, są giętkie i nadają błonie płynność. Płynność błony komórkowej zwierzęcej jest jednak niepożądana, stąd mniej w niej kwasów tłuszczowych nienasyconych, więcej natomiast nasyconych. Co ważne, cholesterol to kolejny ważny składnik błony komórkowej. 

Rzadko zauważaną cechą pokarmów odzwierzęcych jest pewna ilość preformowanych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych nienasyconych. Chodzi o kwas arachidonowy AA C 20:4, kwas dokosatetraenowy DTA C 22:4, kwas eikosapentaenowy EPA C 20:5 lub dokosaheksaenowy DHA C 22:6. Te dwa ostatnie są cenionymi składnikami tłuszczu rybnego. Wszystkie te tłuszcze stanowią ważny składnik mózgu i są wykorzystywane w innych częściach ciała, np. jako przekaźniki informacji. 

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: