Rewolucja agrarna nastąpiła niedawno 

Początek Neolitu, jest równoznaczny z nastaniem rewolucji agrarnej. Wiąże się z powstaniem i rozwojem rolnictwa oraz wieloma innymi zmianami kulturowymi i technicznymi. W różnych rejonach Globu Neolit rozpoczął w różnym czasie, lecz przyjmuje się, że początek tej epoki to ok. 10 tys. lat temu. Ten kluczowy czas dla ludzkości wiązał się z uprawą zbóż i udomowieniem zwierząt gospodarskich.  

Rewolucja rolnicza wprowadzała zmiany, na które gatunek nie zdążył zareagować

Słowo „rewolucja” jest uzasadnione stosunkami czasowymi. Tak naprawdę opisywana tym słowem zmiana trwała zapewne setki lat i przebiegała stopniowo. W stosunku do poprzednich zmian, które trwały tysiące lat, była jednak na tyle szybka, a przy tym przemiany na tyle istotne, by nazwać ją rewolucją. 


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Najbardziej istotną innowacją w rewolucji agrarnej była powszechna uprawa zbóż wraz z ich późniejszym spożywaniem w postaci chleba i innych produktów mącznych. Co prawda ludzie już wcześniej jedli zboża, lecz częste ich spożywanie było niemożliwe ze względu na konieczność mielenia ziaren na mąkę przed spożyciem.  

Przed rewolucją agrarną jedzono więc całe nasiona i to w małej ilości. Produkcji mąki nie umożliwiała prymitywna technologia. Zboża nie rosły oczywiście w dużych ilościach, jak ma to miejscu na polu uprawnym – innowacji wprowadzonej przez człowieka, nieobecnej w czystej naturze. 

W pewnym momencie jednak populacja ludzka powiększyła się na tyle mocno, że zaczynało brakować żywności. Mała dostępność dzikiej i dużej zwierzyny oraz stosunkowo mała skuteczność polowań wraz z męczącym zbieraniem roślinności, nie wystarczały dla takiej ilości ludzi. Ta sytuacja stanowi bezpośrednią przyczynę powstania i rozwoju rolnictwa i udomowienia zwierząt. Osiedlanie się i rewolucja agrarna umożliwiła dalszy rozwój ludzkości i powiększanie populacji. 

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: