Zmiany w diecie pociągają za sobą zmiany w wartościach odżywczych 

Uzależnienie diety neolitycznych ludzi od zboża i produktów mącznych zmniejszyło różnorodność zjadanej żywności i znacząco ograniczyło ilość zjadanych warzyw i owoców. A te są źródłem wielu mikroelementów, przeciwutleniaczy i witamin.

Zmniejszona ilość warzyw i owoców w diecie w sposób wyraźny odbiła się na niedoborze wspomnianych wartości. Zboża są oczywiście również źródłem witamin i minerałów, lecz w innym stopniu i ilościach, niż był do tego przystosowany organizm. 

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Szczególnie ważne są przeciwutleniacze występujące w kolorowych owocach i warzywach (przede wszystkim skórce owoców i liściastych warzywach). Zielone liście są najlepszym źródłem przeciwutleniaczy i wielu istotnych minerałów, z racji na silną potrzebę ochrony tych organów roślinnych przed widmem słonecznym nie wykorzystywanym w fotosyntezie.  

Zboża (rośliny wiechlinowate), a dokładniej nasiona zbóż, zawierają ich znacznie mniej, z racji tego, że nie zachodzi tam fotosynteza. Oczyszczanie zbóż przed mieleniem, prowadzące do powstania mąki białej, jeszcze bardziej ograbia je z wartości. Z tego powodu ich jedzenie, zamiast warzyw, prowadzi tak naprawdę do niedoborów, które odbijają się na zdrowiu. 

Zmiany w diecie znacząco obniżyły jej wartość

Zboża są za to istotnym źródłem węglowodanów złożonych. Sprawia to, że są istotnym źródłem energii dla człowieka. Właśnie dlatego rozpowszechnienie upraw i produkcja mąki pozwoliła na rozrost populacji.  Z drugiej strony warto zauważyć, że duża ilość i częste spożywanie produktów mącznych sprzyja nadmiernemu gromadzeniu energii w tkance tłuszczowej.  

Węglowodany nietrawione, czyli błonnik, zawarte w nasionach zbóż, znacząco różnią się od tych zawartych w owocach. Błonnik owocowy jest rozpuszczany, podczas gdy ten ze zbóż jest nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny jest doskonałą pożywką dla dobrych bakterii jelitowych. Brak tego błonnika w zbożu z pewnością przyczynia się do dysbiozy jelitowej. 

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: