Inne mięso zagościło w diecie 

Wraz z rewolucją agrarną pojawiły się nowe profesje. Jeśli rolnik zajmował się wyłącznie hodowlą zwierząt, zapewne jadł mięsa równie dużo, co człowiek Paleolitu. Nie powinno to jednak zmylić wnikliwego badacza. Pamiętać należy, że dla innych rolników i grup społecznych mięso było mało dostępne i stanowiło drogi luksus. Taka sytuacja trwała jeszcze do niedawna. Dopiero po wojnie udział mięsa w diecie wzrósł tak bardzo, że wielu nie wyobraża sobie nawet zwykłej kanapki bez kawałka wędliny. Tak sytuacja też odbiega on Paleolitycznej normy. 


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Innym wartym zauważenia aspektem są okresowe klęski nieurodzaju, a zarazem znacznie gorsze plony, które wiązały się z okresowym i dokuczliwym głodem. Taki stan diety, ubogiej w białko i okresowo, szczególnie podczas głodu, ubogiej w pozostałe składniki odżywcze, skutkował generalnym obniżeniem średniego wzrostu i niedożywieniem. 

Obecne mięso jest gorsze niż to sprzed tysięcy lat temu

Niedożywienie prowadzi natomiast wprost do gorszego zdrowia i niższej przeżywalności. Niedożywienie i różne niedobory to też cecha chorób cywilizacyjnych i przewlekłych, którym ma zapobiec trening zdrowia.  Brak koniecznych do życia witamin jest niebezpieczny.

Jeśli chodzi o mięso zwierząt hodowlanych, różni się ono zasadniczo od upolowanych, dzikich zwierząt. Różnica ta dotyczy tłuszczu w nim zwartego. Z jednej strony mięso zwierząt hodowlanych jest bardzo tłuste w porównaniu do dziczyzny.

Zwierzęta dzikie mają dostęp do jedzenia akurat taki, aby przeżyć i dobrze funkcjonować. Dzikie zwierzęta nie mają więc nadwagi ani nie cierpią na otyłość. Nie jedzą węglowodanów z ciast i cukrów ze słodyczy, tak jak współcześni ludzie i z tego samego powodu nie tyją.  

Z drugiej strony, zwierzęta hodowlane cierpią na brak ruchu, szczególnie te trzymane ciągle w oborach. Nie tylko dla ludzi, również dla zwierząt energiczny ruch to konieczność. Nawet te jednak, które wypasane naturalnie, na łąkach, są go pozbawione. ODbija się to oczywiście na ich mięsie.

Zwierzęta hodowlane karmione są przede wszystkim zbożem i różnego rodzaju mączkami. Zboże, jak wiadomo, sprzyja tyciu zwierząt. Jest to pożądane prze hodowców, szczególnie przy chowie przemysłowym. Zwróć uwagę, że świnia hodowlana nazywana jest wręcz “tucznikiem”. 

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: