Jak wygląda rehabilitacja? Zazwyczaj jest to termin równoznaczny z fizjoterapią lub/i fizykoterapią. Takiemu modelowi daleko do kompleksowego podejścia. Porównajmy oba sposoby patrzenia na temat – rehabilitację zwyczajną i kompleksową.

Wyobraź sobie drzewo. Małe i suche. Niektóre pędy są nawet duże i usiane liśćmi, ale tylko niektóre. Owoców próżno szukać. A teraz drugie. Ogromne drzewo dające piękne i soczyste owoce. O gęstej, intensywnie zielonej koronie pełnej liści. Drzewo to daje schronienie i pożywienie ptactwu. Część owoców jest więc zjedzona. Mimo tego jest dość dla wszystkich.

Pierwsze drzewo, mizerne i uschnięte, to obraz zwykłej rehabilitacji neurologicznej, opartej jedynie na fizjoterapii. Znajomy obraz. Wiele razy widziałem osoby niepełnosprawne, które przechodziły taką właśnie rehabilitację. Niewiele uzyskały. Ich fizjoterapia była mało owocna. Nawet jeśli coś wielkiego osiągnęły, to skończyło się to bardzo szybko. Od tego momentu stoją w miejscu. Po takiej zwyczajowej rehabilitacji, każdy dochodzi do ściany. Ich możliwości się kończą.

Zupełnie inaczej jest w drugim przypadku. Drugie drzewo, to pokaźne i owocne, to sytuacja człowieka podczas rehabilitacji kompleksowej. Taka rehabilitacja jest owocna, bo prowadzi do celu. Osiągalnym celem jest sprawność. Pozwala ona osiągnąć samodzielność, a często niezależność. Rehabilitacja kompleksowa jest owocna, bo jej trzonem jest biorehabilitacja.

Kliknij poniżej w poszukiwaniu szczegółów:

Zobaczmy jak jest zbudowane owocne drzewo, skuteczna rehabilitacja kompleksowa. Po pierwsze, rośnie na żyznej ziemi. Taka ziemia jest bogata w minerały i dobrze nawodniona.

Żyzna ziemia to obraz ludzkiej psychiki. Człowieka pełnego werwy, zdolnego do działania. Człowiek taki podejmuje wyzwania, które stawia mu życie. Rehabilitacja jest takim wyzwaniem, które staje przed osobą niepełnosprawną neurologicznie. Osoba przygotowana jest gotowa poświęcić czas i siły. Wie, że osiągnie rezultaty, może na nie poczekać.

Drzewo musi być dobrze ukorzenione. Korzenie jego sięgają głęboko, do pokładów wody. Pobierają niezbędne minerały. Dobrze osadzone drzewo nie poddaje się wichurze. Podczas gdy inne padają pod naporem mocniejszych porywów wiatru, to drzewo pochyla się, lecz stoi w miejscu.

Korzenie głęboko zapuszczone w żyznej ziemi to obraz rehabilitacji opartej na solidnym fundamencie. Biorehabilitacja jest tym fundamentem. Składają się na nią naturopatia i fizjoterapia. Organizm, by miał siły na skuteczną fizjoterapię musi być odpowiednio zasilony w różne substancje odżywcze potrzebne do sprawnego funkcjonowania.

Dzięki naturopatii, swoistym korzeniom, te substancje są nieustannie uzupełniane. W ten sposób rehabilitacja staje się wydajna, a człowiek nie traci sił na próżno, jak to jest podczas typowej rehabilitacji. Ile razy widziałem nie dającą trwałych efektów rehabilitację… Mimo świetnych początków. Biorehabilitacja pozwala tego uniknąć.

Korzenie stanowią solidną podstawę dla pnia drzewa. Drzewo pnie się w górę, do słońca, a umożliwia to jego pień. Z niego wyrasta korona drzewa, a zatem liście i owoce. Pniem drzewa, w górę, idą wszelkie „soki”, które odżywiają całe drzewo.

Czym jest ten pień przyczyniający się do wielkości drzewa? To oczywiście fizjoterapia. Bez dobrego oparcia w korzeniu nie ma pnia. Bez korzenia, drzewo nie ma skąd brać wspomnianych „soków”. Nie ukorzeniony pęd nie wzrośnie. Tak samo bez naturopatii, fizjoterapia traci na sensie.

Z drugiej strony korzenie bez pnia są nie do pomyślenia. Naturopatia nie poparta pracą fizjoterapeuty nic nie da. Oba elementy tworzą biorehabilitację. Naturopatia i fizjoterapia to komplet. Skuteczny pakiet prowadzący ku zyskaniu sprawności.

A korona? Korona drzewa jest jego zwieńczeniem. Jeśli drzewo jest dobrze ukorzenione, ma dostęp do żyznej ziemi. Z silnego pnia wyrasta owocna i bogata korona drzewa. Tym zwieńczeniem pracy nad rehabilitacją jest aktywizacja – społeczna i zawodowa.

Taka jest właśnie rehabilitacja kompleksowa, zaczynająca się od przygotowania psychologicznego, poprzez biorehabilitację złożoną z naturopatii i fizjoterapii, zwieńczona aktywizacją,. Rehabilitacja powinna przecież prowadzić do celu. Nikt nie chce tracić czasu i pieniędzy.

Niestety zazwyczaj rehabilitacja nie prowadzi do celu, bo nie jest kompletna. Trwa, lecz jest bezcelowa. A efektem pracy, który można przecież osiągnąć, jest sprawność. Zadaj sobie pytanie, czy chcesz osiągnąć ten cel? Nie uzyska się niczego działaniami pozorowanymi. Do celu prowadzi tylko kompleksowa rehabilitacja.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej? Zobacz tę stronę. Dowiesz się o etapach rehabilitacji kompleksowej oraz czym jest biorehabilitacja.

Reklamy