Stres | Homeostaza organizmu

Choroby chroniczne są wszędzie

W ostatnich latach ludzie cierpią na niezliczoną ilość chorób przewlekłych. Jakie to choroby? Cukrzyca, reumatyzm, stwardnienie rozsiane, zapalenie tarczycy Hashimoto, celiakia… Można by wymieniać długo. Inna nazwa, choroby cywilizacyjne, w prosty sposób wskazuje przyczynę tego stanu rzeczy. Do tego typu chorób prowadzą zmiany związane ze stylem życia, w tym dietą, które wprowadza cywilizacja.

Tego typu chorobom, czyli wymienionym zapaleniu tarczycy Hashimoto, szeregowi chorób reumatycznych (tzw. reumatyzm) lub miażdżycy najlepiej zapobiegać. Innym wyjściem, gdy choroba już się pojawiła, jest zmiana stylu życia w zgodzie z tzw. modelem paleolitycznym i czekanie na efekty. Efekty są nieuniknione i pozytywne. Z narysowanej osi wynika, że przesunięcie się na prawo, w kierunku zdrowia eliminuje choroby.

A gdzie tutaj jest punkt o nazwie „homeostaza”? Jest on tożsamy z punktem „optymalne zdrowie”. Organizm zawsze do niego dąży. Musi mieć tylko odpowiednie warunki do tego, by utrzymać homeostazę. Widać wyraźnie, że utrzymywanie homeostazy jest tak na prawdę zapobieganiem nie tyle chorobom, co… śmierci.

To zapewnianie odpowiednich warunków do utrzymania homeostazy jest koniecznością. Jest to obowiązek każdego człowieka. Trzeba wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie, póki nie dojdzie do choroby. Wtedy jest już bardzo trudno, dlatego warto działać zawczasu. Nie wierz jednak twierdzeniom, że jak się ma chorobę tego typu, to nic się nie da już zrobić.

Choroby przewlekłe są nieuleczalne, jak mówią. To prawda. Lekami się nie da ich wyleczyć. Ale tak, jak pokazałem da się przywrócić homeostazę i w ten sposób sam organizm może się uleczyć. Osiąganiu warunków koniecznych do utrzymania homeostazy służy właśnie trening zdrowia.


Masz wpływ na swoje zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Zależy od decyzje, jakie podejmujesz codziennie.

Wokół siebie widzisz ludzi z łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami? Choroby cywilizacyjne to zmora naszych czasów.

Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Z pewnością w swoim otoczeniu masz takie osoby. Czy tak musi być? Zdecyduj się na nową jakość życia.

Dowiedz się jak zapobiec chorobie!


… CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE