Stres | Reakcja stresowa wyjaśniona

Stresory są różne, lecz przebieg reakcji stresowej taki sam

Charakterystyczną cechą reakcji stresowej jest to, że przebiega identycznie, niezależnie od stresora. Stresorami mogą być tak różne od siebie oparzenie, zagrożenie atakiem dzikiego zwierzęcia lub picie alkoholu. Jednak i tu i tam reakcja stresowa będzie dokładnie taka sama.

Oczywiście, oprócz tych cech wspólnych reakcji stresowej, każdy stresor będzie miał swoje, charakterystyczne działanie na organizm. Mimo to wszelkie zmiany związane ze stresem będą miały wspólny mianownik

Reklamy

Zespół objawów wykazywanych przez zwierzęta modelowe w odpowiedzi na silny stres został opisany przez Selye jak Generalny Syndrom Adaptacyjny (ang. General Adaptation Syndrome, GAS). Są one równoznaczne z fazą alarmową reakcji stresowej.

Z drugiej strony przedłużający się stres prowadzi do fazy wyczerpania. Końcowym efektem są opisane przez Selye „choroby z adaptacji”. Wśród nich znajdziemy choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne), syndrom Cushinga, choroby reumatoidalne i wiele innych chronicznych przypadłości charakterystycznych dla ludzi żyjących w ostatnich dziesięcioleciach.

… CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE


Masz wpływ na swoje zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Zależy od decyzje, jakie podejmujesz codziennie.

Wokół siebie widzisz ludzi z łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami? Choroby cywilizacyjne to zmora naszych czasów.

Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Z pewnością w swoim otoczeniu masz takie osoby. Czy tak musi być? Zdecyduj się na nową jakość życia.

Dowiedz się jak zapobiec chorobie!