Stres | Reakcja stresowa wyjaśniona

Końcowym efektem stresu jest wydzielenie hormonów

Nadrzędną rolą w aktywacji reakcji stresowej pełni mózg. Odbiera on bodźce spoza organizmu (stresory emocjonalne) lub z wewnątrz (stresory fizyczne i chemiczne). W efekcie pobudzane są dwa systemy – nerwowy (szybki) i hormonalny (wolniejszy).

Pierwszą częścią systemu hormonalnego jest podwzgórze (hypothalmus). Razem z przysadką mózgową (hypophysis lub pituitary gland) oraz parzystym narządem – nadnerczami (adrenal) – tworzą oś hormonalną HPA (hypothalmus – pituitary – adrenal). Końcowym efektem jest wydzielenie chormonów sterydowych – głównie aldosteronu, a za nim kortyzolu.

Reklamy

Z drugiej strony w mózgu pobudzane są rejony wydzielające neuroprzekaźnik – norepinefrtnę (inaczej noradrenalinę). Nerwy układu autonomicznego pobudzają z kolei rdzeń nadnerczy do wydzielania epinafryny (in. adrenaliny). Docierają też do innych organów, wywołując reakcję, zwaną r. walki lub ucieczki.

Ostatecznie więc wydzielana jest mieszanka hormonów stresu. Mamy tutaj adrenalinę, noradrenalinę, kortyzol i aldosteron. Każdy z nich ma inne działanie mające przygotować organizm do poradzenia sobie ze stresem.

… CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. One w każdym razie o tym mówią i narzekają na stawy.

Prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby.

Czy to choroba wieku starszego? To cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w dzieciństwie.

Niestety wiele osób od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.