Stres | Reakcja stresowa wyjaśniona

Dystres jest przyczyną chorób z adaptacji

Przekroczenie pewnego progu stresu prowadzi do fazy wyczerpania. Można wtedy mówić o dystresie, czyli negatywnym stresie. Jest też opisany wcześniej eustres, czyli stres pozytywny, do którego przygotowany jest organizm i który z natury jest okresowy i krótkotrwały.

Niestety, mnogość różnych stresorów prowadzi do ciągłej reakcji stresowej. Uniemożliwia to powrót do homeostatycznej równowagi, w wyniku „zdrowego” eustresu. Dochodzi do wspomnianego dystresu. Organizm nie jest w stanie poradzić sobie z ciągłym stresem.

Reklamy

Kiedy mamy z nim do czynienia? Wystarczy wystąpienie jednego stresora (np. duży wysiłek) i od razu następujący po nim kolejny, inny już stresor (np. późne pójście spać). Organizm nie widzi przerwy, ani różnicy pomiędzy stresorami i aktywuje, jak już wspomniałem, wspólną i identyczną odpowiedź stresową.

Efektem nieustannej reakcji tego typu są wspomniane choroby z adaptacji. Wpływ stresu widać przede wszystkim w chorobach autoimmunologicznych (np. reumatyczne, toczeń, cukrzyca, łuszczyca), alergiach, syndromie Cushinga, osteoporozie, ch. reumatoidalnych.

Trzeba zaznaczyć jednak, że nie można upatrywać w stresie jedynego źródła tych chorób. Niekoniecznie to właśnie stres jest ich bezpośrednią przyczyną. Jak można przeczytać w moich innych wpisach równie ważne może być nieszczelne jelito lub dysbioza jelitowa. STres jest najczęście zaledwie jedną składową układanki.

… CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne? Co więcej, nawet większe.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm i zapewnisz sobie niespodziewane efekty.